Tekerlekli Sandalyede 1.5 Milyon Dolarlık Kokain Yakalandı

Hong Kong’da uyuşturucu kaçakçısı olduğundan şüphelenilen bir kişi, kullandığı elektrikli tekerlekli sandalyenin koltuk minderine sakladığı 1,5 milyon Dolar değerindeki kokainle ülkeye giriş yapmaya çalıştığı iddiasıyla gümrük yetkilileri tarafından yakalandı.

Hong Kong Gümrük ve Tüketim Dairesi, yaptığı açıklamada, 51 yaşındaki şüphelinin, Hong Kong Uluslararası Havaalanı’ndan geçerken durdurulduktan sonra, tehlikeli bir uyuşturucu kaçakçılığı işi yaptığı şüphesiyle tutuklandığını söyledi.

Suçlu bulunması halinde, şüphelinin en ağır hapis cezasıyla karşı karşıya kalacağı belirtiliyor. Yerel yetkililere göre adam, Karayip adası Sint Maarten’den Paris aktarmalı olarak Hong Kong’a geldi. Ancak havaalanından ayrılmaya çalışırken, gümrük memurları tarafından durduruldu.

Koltuk değneği ve tekerlekli sandalye kullanan adamı gören gümrük memurları, sandalyenin içinde gizli bir şey olduğundan şüphelendi ve tekerlekli sandalyenin röntgenini çektirmek istedi.

Daha yakından yapılan incelemede memurlar, koltuk minderinin ve sırt dayanağının yırtılıp, daha sonra yeniden dikildiğini keşfetti. Bu yırtık bölgenin içinde, kokain olduğuna inanılan 11 kg ağırlığında beyaz bir maddeden oluşan birkaç blok saklıydı.

Yetkililer, yakalanan kokainin, sokaktaki değerinin 12 milyon HK$ olduğunu, bunun da yaklaşık 1,53 milyon ABD Doları olduğunu tahmin ediyor.

Görünüşe göre şüpheli uyuşturucuyla herhangi bir ilgisi ve bilgisi olduğu iddialarını reddetti. Bir arkadaşının seyahatleri sırasında kendisine tekerlekli sandalyeyi ödünç verdiğini söyledi.

Uyuşturucu kaçakçılığı için tekerlekli sandalye kullanmanın popülaritesi son birkaç yılda arttı. Bu da gümrük memurlarının, konuyla ilgili yüksek alarma geçmesine ve şüphelenen kişilerin daha fazla incelenmesine yol açıyor.

adbanner