Terminali Havadan Denetleyen Teknoloji

Alman havaalanı işletmecisi Fraport, Frankfurt Havalimanı’nda bir hibrid hava aracını test etmek için, bir start-up şirket olan Hybrid-Airplane Technologies (HAT) ile ortaklık kurdu.

Deneme, Frankfurt Havalimanı Terminal 2’deki D ve E alanlarında, 28-31 Ekim tarihleri ​​arasında dört gün boyunca yapıldı. H-Aero isimli helyum dolgulu hibrid hava aracı test bölgesinde uçtu.

İçinde bulunan helyum, lens şeklinde tasarlanan H-Aero’nun havada kalmasını sağlarken; teknolojik hava aracı, kendisini her yöne yönlendirebilecek kanat yapılarına sahip.

Terminalleri kontrol etmek konusunda havaalanı yetkilileri üzerindeki yükü azaltmayı amaçlayan araç, çalışanların masalarında oturdukları yerde, bölgeyi denetleyebilmelerini sağlayan görüntüler kaydediyor.

Deneme sırasında, H-Aero terminalde belirli bir rotayı takip etti ve terminalin görüntülerini aktarmak için termal görüntüleme kamerası kullandı.

Şirketler, gelecekte, H-Aero’nun yapay zeka teknolojisini kullanarak herhangi bir sorunu bildirme yeteneğine de sahip olacağını belirtiyor.

İlgili Haber | Havacılığın Geleceğinde Bizi Hangi Teknolojiler Bekliyor?

Fraport Kurumsal Güvenlik Sorumlusu Alexander Laukenmann: “Yenilikçi teknolojinin kullanılması, check-in salonlarımızda trafik güvenliğini sağlamak da dahil olmak üzere, havalimanı operasyonlarının tüm alanlarında önemli bir rol oynayabilir. Frankfurt Havaalanı’nda, birçoğunun hala bilim kurgu filmlerinden fırladığını düşündüğümüz teknolojileri deniyoruz. H-Aero’nun yenilikçi uçuş konsepti buna iyi bir örnek. Sonraki aşamalarda, araştırmaya devam edeceğimiz çeşitli potansiyel uygulamalara sahip olabileceğine inanıyoruz. ” şeklinde yorumladı.

Hybrid-Airplane Technologies CEO’su Csaba Singer: “İnovasyon, yalnızca süreçleri basitleştirmek için kullanıldığında ve ayrıca yolcuların, çalışanların bunu sosyal olarak kabul edilebilir görmesi durumunda başarılı olma şansına sahiptir. Geçtiğimiz dört gün boyunca Frankfurt Havalimanı Terminal 2’de, gerçek bir dünyada her ikisinin de bir arada olabileceğini başarıyla gösterdik.” dedi.

Fraport, geçtiğimiz Temmuz ayında, FlightAware’in gerçek zamanlı tahmin teknolojisini, uçuş operasyonlarını daha da optimize etmek için kullanmaya başlamıştı.

Muhammed YILMAZ

adbanner