THY’nin ABD’deki Yeni Uçuş Noktası Denver

Türk Hava Yolları, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yeni uçuş noktası için bilet satışına başladı. İstanbul-Denver uçuşları, Denver Havalimanı’ndan yapılan en uzun menzilli uçuş rotası olarak kayıtlara geçecek.

Türk Hava Yolları, 11 Haziran 2024 itibarıyla İstanbul (IST) ile Denver (DEN) arasında yıl boyunca seferlere başlayacak. Başlangıçta haftada 3 frekans olarak başlayacak seferler, 14 Temmuz 2024 itibarıyla haftada 4 frekansa yükselecek.

İstanbul-Denver rotasında uçuş tarifesi şu şekilde:

  • TK201 İstanbul – Denver Kalkış: 13:55, Varış: 17:40
  • TK202 Denver-İstanbul Kalkış: 19:35 Varış: 16:25 (+1 gün)

Başlangıçta Salı, Perşembe ve Cuma günleri yapılacak uçuşlar, ardından Pazar günleri de yapılacak. Uçuş boyunca 6.129 mil mesafe kat edilecek. İstanbul-Denver uçuşları 12 saat 45 dakika ve Denver-İstanbul uçuşları ise 11 saat 50 dakika sürecek. Türk Hava Yolları İstanbul-Denver rotasında Airbus A350-900 uçaklarını kullanacak.

Türk Hava Yolları, ilk olarak Ağustos 2021’de Denver uçuşlarına başlayacağının sinyallerini verdi. Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu durumundaki Türk Hava Yolları’nın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varış noktaları ise şu şekilde:

New York (JFK), Newark (EWR), Atlanta (ATL), Boston (BOS), Chicago (ORD), Dallas (DFW), Detroit (DTW), Houston (IAH), Los Angeles (LAX), Miami (MIA), San Francisco (SFO), Seattle (SEA) ve Washington-Dulles (IAD).

THY’nin uçuşlara başlayacak olması Denver için de oldukça önemli bir gelişme. Şu anda Denver Havalimanı’ndan en uzun uçuş, 5.787 mil (9313 km) ile Tokyo Narita (NRT) rotasında gerçekleşiyor. İstanbul-Denver rotasındaki mesafe ise yaklaşık 300 mil (482 km) daha fazla.

Denver, ABD’li United Havayolları’nın ana merkezlerinden biri. Havayolunun Denver’dan, Batı ve Ortabatı ABD eyaletlerinin çoğunu kapsayan geniş bir uçuş ağı bulunuyor.

Denver Uluslararası Havalimanı, her ne kadar sınırlı sayıda uzun mesafeli uçuşa hizmet veriyor olsa da yolcu trafiği açısından dünyanın en yoğun 6’ncı havalimanı durumunda. Denver, 2023 yılında yaklaşık 78 milyon yolcuya hizmet verdi.

Türk Hava Yolları’nın Amerika Birleşik Devletleri’nde halihazırda uçtuğu destinasyonlar göz önüne alındığında, Denver uçuşlarının başlaması, havayolu için bazı kritik beklentileri de beraberinde getiriyor. Türk Hava Yolları’nın Denver seferlerine başlamasının arkasındaki birkaç temel motivasyon:

  • Denver’ın aynı zamanda bir Star Alliance merkezi olması dolayısıyla THY’nin uçuşlarının, bölgedeki pek çok noktaya bağlantılı uçuş imkanı sunacak olması.
  • Türk Hava Yolları’nın mevcut uçuş ağı düşünüldüğünde, Denver’dan Orta Doğu’ya, Afrika’ya, Asya’ya ve ötesine seyahat edecek insanlar için oldukça yararlı bir opsiyon olması hedefleniyor.
  • Denver rotasında THY için gerçek anlamda bir rekabet yok. Körfez’deki havayolu şirketlerinin hiçbiri Denver’a uçmuyor. Batı Avrupa’nın doğusunda Denver’e uçuş imkanı sağlayan bir havayolu bulunmuyor.

Türk Hava Yolları’nın rezervasyon sisteminde İstanbul-Denver rotası için bilet satışı başladı. Uçuşların büyük çoğunluğunda iki adet business class ödül koltuğu mevcut. Bu durum, ABD’den İstanbul’a uçmak veya dünyanın hemen her yerine İstanbul üzerinden tek bir aktarma ile seyahat etmek için harika bir seçenek olarak yorumlanıyor.

adbanner