Transit Yolcularına Ücretsiz Şehir Turu Yaptıran Havayolları

Seyahat etmek belki de dünyanın en güzel şeyi. Ancak dünyanın dört bir yanındaki güzellikleri keşfedebilmek ekonomi ile de doğrudan ilgili. Bu yüzden gitmek istediğimiz yere sürekli ucuz bilet kovalamaya çalışıyoruz.

Ucuz bilet konusunda en etkili yöntem tabii eğer zamanımız da varsa aktarmalı gitmek.

Aktarmalı bir seyahatte, mola verdiğiniz ara durakta bekleme süreniz 24 saat ve üzeri olduğunda havacılık sektöründe bu duruma stopover adı veriliyor.

İşte dünyanın çeşitli yerlerinde öyle havayolları var ki uçuşlarınız arasındaki bekleme sürenizde sizi şehir turuna çıkarıyor ve hatta konaklamanız için size otel bile ayarlayabiliyor. Böylece hem siz zamanınızı değerlendiriyorsunuz, hem asıl gitmek istediğiniz noktadan önce arada bir şehrin havasını daha soluyor, gördüğünüz yerler arasına bir yenisini ekliyorsunuz; tabii bir yandan da şehrin turizmine katkı sağlıyorsunuz. İşte transit yolcularını şehir turuna çıkararak yolculuklarını anlamlı hale getiren havayolları…

FINNAIR

Finlandiya’nın milli havayolu Finnair, merkezi Helsinki’den aktarma yapacak yolcuları için hiçbir eksta ücret ödemeden beş güne kadar süren bir stopover programına sahip. İskandinav havayolu şirketinin yerel bir tur operatörü ile ortaklık yaptığı bu keyifli mola, Kuzey Işıklarından ülkenin meşhur buz saunalarını deneyimlemeye kadar değişen aktiviteler içeriyor.

HAWAIIAN

Hawaiian Havayolları’nın uçtuğu 11 uluslararası varış noktasının herhangi birinden yolculuğa başlayan yolcular ücretsiz bir mola verip Honolulu’da güneşin tadını çıkarabiliyor. Bu keyifli mola için gün kısıtlaması bulunmazken, sadece yurt içindeki noktalardan birine devam edecek yolcuların stopover programı için 60 dolar ödemesi bekleniyor.

ICELANDAIR

İzlanda’nın milli havayolu Icelandair ile uçan gezginler, başkent Reykjavik’e indiklerinde, Mavi Lagün’deki şifalı sulara dalıştan, volkanik araziler, parıldayan göller ve şelaleler gibi doğal manzaralara kadar her şeyin tadını çıkarabilecekleri yedi geceye kadar uzatabilecekleri ücretsiz bir mola verebiliyor. Havayolu, stopover programı kapsamında bir yerlinin sizi konaklamanız süresince ülkenin gizli mücevherlerine götüreceği bir Stopover Buddy bile sunuyor.

TAP PORTUGAL

Portekiz’in bayrak taşıyıcı havayolu TAP Portugal ile uçan yolcular, Lizbon veya Porto’da hiçbir ek ücret ödemeden beş geceye kadar mola verebilir. Bunun için havayolu ile kıtalararası bir güzergahta gidiş-dönüş biletinizin olması yeterli. Stopover programı kapsamında ücretsiz konaklama yanı sıra yolcular ücretsiz şarap tadımları ve çok sayıda restoranda da özel indirim haklarına sahip. Programdan yararlanmak için yapmanız gereken tek şey; havayolunun “Discover Portugal” sayfasına gitmek.

AIR CANADA

Air Canada ile Toronto, Montreal veya Vancouver kentleri üzerinden aktarmalı uçuyorsanız ve altı saatten daha uzun bir bağlantı süreniz varsa, bu ücretsiz bir mola alabileceğiniz anlamına geliyor. Anlaşmalı otellerde ücretsiz konaklamak da programa dahil.

EMIRATES

Emirates, aktarmalı yolcularına uçuş saatini beklerken Dubai’yi görme fırsatı sunuyor. Havayolu, uçuşunuzdan 48 saat öncesine kadar rezervasyon yaptırabileceğiniz bir dizi mola paketine sahip. Havayolunun bir temsilcisi sizi havaalanında karşılıyor ve içinde şehirde ne yapılacağı hakkında bilgiler bulunan bir kitapçık veriyor. Paket kapsamındaki tüm oteller Emirates misafirlerine gün içinde istedikleri zaman check-in yapma fırsatı da sağlıyor.

KLM

KLM ile uçuyorsanız; Schiphol’de 6 saat veya üzeri bekleme süreniz varsa havayolunun yerel stopover programına kaydolabilirsiniz. Düzenlenen şehir turları için ilgi alanlarınız hakkında bir anket formu dolduruyorsunuz. Havayolu sizi İngilizce konuşan ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip bir vatandaş ile eşleştiriyor. Havalimanından şehre gidiş dönüş biletinizi de sağlıyor ve sizi Amsterdam’ın merkezinde buluşturuyor. Yani şehir turunu veya şehirde yapmak istediklerinizi bizzat yerel halktan biriyle gerçekleştiriyorsunuz.

Katılım için KLM’den Amsterdam aktarmalı bir seyahat planı yapmanız ve bileti aldıktan sonra size bu hizmeti isteyip istemediğinizi soran maili yanıtlamanız gerekiyor.

WOW AIR

Ultra ucuz bilet fiyatlarıyla adını duyuran WOW Air, İzlanda üzerinden Kuzey Amerika ile Avrupa arasında gidiş dönüş uçak bileti alan yolcularına ek ücret ödemeden İzlanda’yı keşfetme şansı sunuyor. Hak kazanmak için biletinizi alırken online olarak bu turu istediğinizi işaretlemeniz yeterli.

ETIHAD

Etihad, first ve business class sınıfı yolcuları için Abu Dabi’de stopover programı uyguluyor. Yolcular, havayolunun merkezi Abu Dabi’yi ücretsiz olarak keşfedip iki geceye kadar konaklama hakkı kazanıyor.

JAPAN AIRLINES

Japan Airlines’ın ücretsiz stopover seçenekleri, uçuş noktalarına bağlı olarak değişiyor. Örneğin Kuzey Amerika destinasyonlarından Tokyo’ya inen transfer yolcular, ücretsiz bir mola alabiliyor.

Tokyo’daki Narita Havalimanında mevcut olan şehir turu uygulaması temelde iki şekilde ayrılmış. Gezi ve alışveriş. Kültür turuna katılırsanız bir rehber eşliğinde, Tako veya Shibayama kasabalarını gezebilir, bir orman yürüyüşüne katılabilir veya Havacılık Bilimleri Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Diğer opsiyonda ise havalimanından trenle ulaşılabilen iki alışveriş merkezinden birine gidebilirsiniz.

Havalimanı bu tur programlarını oldukça ciddiye alıyor. Sadece bu turları organize etmek için Narita Transit Program’ı adı verilen bir departman bile kurulmuş. Turlara katılım için 1F Terminali’nde yer alan bu departmana uğramanız gerekiyor.

THAI AIRWAYS

Tayland’ın milli havayolu Thai’nin Kamboçya, Laos, Vietnam, Çin, Japonya, Hindistan, İran veya Avrupa’ya uçan müşterileri, Tayland Turizm Otoritesi’nin desteğiyle Bangkok’ta bir gece ücretsiz kalabiliyor.

SINGAPORE AIRLINES

Singapur Havayolları, 6 saat ve üzerinde bekleme süresi olan yolculara iki ayrı şehir turu öneriyor. Şehir turuna katılanlar, şehrin simgesi Merlion heykeli ve Gardens by the Bay gibi şehrin önemli yerlerini görebiliyor. Kültür Turuna katılanları ise Little India, Çin Mahallesi, Kampong Glam gibi şehrin renkli alanları bekliyor. Geceyi ülkede geçirecek transfer yolcuları için de otel konusunda çeşitli indirimler ve avantajlar var.

SWISS

İsviçre, dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. Ancak, ülkenin milli havayolu SWISS, İsviçre Turizm Ofisi ve İsviçre Seyahat Merkezi işbirliği sayesinde, ülkeyi keşfetmek daha kolay ve daha ucuz. Aktarma yolcuları havayolunun dört geceye kadar yolculara sunduğu mevcut paketlerden birini seçerek kendi seyahatlerini planlayabiliyor. Örneğin Zürih aktarmalı bir yolcuysanız Interlaken isimli bir programa katılabilir; şirin Lucerne kasabası, Montreaux, Zermatt kayak merkezi gibi yerleri görme şansına sahip olabilirsiniz veya doğayla iç içe muhteşem bir tren yolculuğuna zaman ayırabilirsiniz.

SWISS’in stopover programı alanı, oldukça kullanıcı dostu. Kalkış ve varış şehirlerinizi, uçuş tarihlerinizi, sınırlanmış veya sınırsız molaları, mola tarihlerini ve ücret sınıfını aynı anda seçebilirsiniz.

ETHIOPIAN

Etiyopya Havayolları yolcusuysanız, sekiz ila 24 saatlik aktarma süreniz varsa, Addis Ababa’yı keşfedebilir ve ücretsiz bir otel odası elde edebilirsiniz. Daha uzun kalmak isterseniz, sizi bir saatlik bir uçuşla Lalibela’daki kaya kiliselerine ve Addis Ababa’dan üç saatlik sürüş mesafesindeki uyanık Wonchi yanardağına götüren çok günlük tatil paketlerinden birini rezerve edebilirsiniz.

AIR CHINA

Air China ile uçuyor ve Şangay, Chengdu veya Pekin’de 24 saate kadar sürebilen bekleme süreniz varsa; havayolunun partner otellerinden birinde ücretsiz bir gece konaklama, havaalanı ve otel arasında ücretsiz servis ile ücretsiz kahvaltı sizi bekliyor. Havayolunun şehir içi turları arasında en çok ilgiyi elbette Çin Seddi’ne yapılan tur görüyor.

KOREAN AIR

Pek çok havalimanında turlar için uzun bekleme süreleri şartı aranırken Seul’de bulunan Incheon Havalimanı’nda bu durum biraz daha farklı. Bir ila beş saat arasında bekleme süresi olan yolcular için onlarca farklı tur seçeneği bulunuyor. İngilizce konuşan rehberler eşliğinde tapınak odaklı veya şehir odaklı turlara katılmanız mümkün. Üstelik dünyanın en iyi havalimanlarından biri olan Incheon’u gezebileceğiniz havalimanı turları da var.

25 ve 29 numaralı kapıların arasında bulunan bilgilendirme masası veya 8 numaralı kapıda yer alan “Hana Tour” masasına uğrayarak bilgi alıp turlara katılım sağlayabilirsiniz

QATAR AIRWAYS

Qatar Airways ile Doha aktarmalı uçuyorsanız; 6 saat ve üzeri bekleme süreniz varsa ücretsiz olarak alınabilecek geçici bir vize ile şehir turu yapabiliyorsunuz. Tur kapsamında İslam Eserleri Müzesi de var Katara Kültür Köyü’de var. Hatta alışveriş sevenler için Souk Watif de tur kapsamında.

Katılmak için Concourse B’de bulunan Doha Şehir Turu masasını ziyaret etmeniz yeterli.

TÜRK HAVA YOLLARI

Türk Hava Yolları ile aktarmalı seyahat eden ve İstanbul’da 20 saatten fazla bağlantı süresi bulunan Stopover yolcuları, bilet alımı akabinde düzenlenecek otel çeki ile İstanbul’un Sultanahmet ve Taksim bölgesinde ekonomi sınıfı için 4 yıldızlı otelde 1 gece; business sınıfı için 5 yıldızlı otelde 2 gece ücretsiz konaklayabiliyor. Bu esnada da içinde Galata Kulesi, Eminönü, Sultanahmet, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi ve turistik simgelerin yer aldığı turlara katılmak mümkün olabiliyor. Gün içinde farklı rotalara ve içeriklere sahip 5 ayrı tur düzenleniyor. Yolcuların Stopover hizmetinden faydalanabilmesi için, gidiş dönüş bilete sahip olması gerekiyor.

2017 yılı Mart ayında başlatılan Stopover programı kapsamında, 2018 sonu itibarıyle 28 ülkeden 28 binden fazla transfer yolcu, İstanbul’u keşfetme ayrıcalığı yaşadı.  Pilot bölge olarak Pakistan ile başlatılan program şu anda 28 ülkede 75 destinasyondan gelen transfer yolcuları için geçerli. Bugüne kadar uygulamayı en çok tercih edenler ise Pakistan, Rusya ve Güney Afrika yolcuları oldu.

adbanner