Tüm Yollar Roma’ya Değil Sultanahmet’e Çıkar

Mille viae ducunt homines per saecula Romam! “Tüm yollar Roma’ya çıkar” anlamına gelen bu söz, İtalya’nın başkenti Roma için mi söylendi sizce❓Kesinlikle Hayır❗️

Fazla uzağa gitmenize gerek yok. Cümlede sözü edilen Roma, Nouva Roma, yani Konstantinople, yani İstanbul aslında.

Sultanahmet Meydanı’na gidenler, bir zamanlar orada çeşitli yarışlar ve açık hava etkinliklerinin düzenlediği bir sirk olan Konstantinopolis Hipodromu olduğunu pek bilmez.

Hatta bu meydanda gözünüze çarpmayan, küçük bir taş sütunun, binlerce yıl boyunca dünyanın merkezi kabul edilen bir anıtın geriye kalan parçası olduğunu da bilmez.

Bizans İmparatoru Büyük Konstantin, sadece 5 bin kişinin yaşadığı Byzantium’u, yepyeni bir şehir haline getirmek ve Roma İmparatorluğu’nun başkenti yapmak için 324 yılında kolları sıvar.

11 Mayıs 330 Pazartesi günü büyük bir törenle Byzantium, Roma İmparatorluğu’nun yeni başkenti olur. Şehre senatonun da kararıyla Nuova Roma – Yeni Roma adı verilir.

Byzantium artık dünyanın merkezi haline getirilmelidir. Bunun için önce, bugünkü Ayasofya’nın tam karşısına, 4 sütun üzerine oturtulmuş kubbeli, tanrıçalar ve imparator heykelleri ile çevrili tetrapylon mermer bir anıt dikilir.

İçine de Milion isimli altın bir sütun yerleştirilir.

Sütunun olduğu yer, dünyada 0 noktası sayılıp, bütün mesafeler bu noktadan itibaren ölçülmeye başlanır.

Milion ismi de latince kökenli uzunluk ölçüsü “mil”den alınır. O zamanki Roma mili, 4850 feetdir. Bugünkü modern mil ölçüsüne yakın.

Milion sütununun yanında, başlangıç noktası orası kabul edilerek hazırlanmış haritalar, tüccarlara satılırmış.

Romalıların Bakırköy’e Hebdomon (Grekçe “7”) demeleri, Milion taşı’na 7 mil uzaklıkta olmasıymış.

1884’te Greenwich’e geçene kadar 0. Meridyen İstanbul kabul edilir, diğer ülkeler saatlerini İstanbul’a göre ayarlarmış.

Bugün çoğu modern ülke, bir Roma geleneği olan kendine göre sıfır noktası belirlemeyi sürdürüyor.

Fransa’nınki Notre Dame Katedrali’nin karşısında;

Japonya’nınki, Tokyo’daki Nihonbashi Köprüsü’nün ortasında.

ABD’nin ise Beyaz Saray Elipsi’nin kuzey kenarındaki granit monolit taşmış.

adbanner