Türk Hava Yolları Airbus’a 220 Adet Uçak Siparişi Verdi

Türkiye’nin ulusal havayolu Türk Hava Yolları, Avrupalı imalatçı Airbus’a verdiği 220 uçak siparişiyle, filosunu genişleteceğini duyurdu. Bu sipariş paketinin içinde, 150 adet A321neo; 70 adet A350 (50 adet A350-900, 15 adet A350-1000 ve 5 adet A350-kargo) yer alıyor.

Türk Hava Yolları, Eylül 2023’te 10 adet ve Ağustos 2023’te 4 adet A350-900 siparişi vermişti. Böylece, Türk Hava Yolları’nın Airbus’a verdiği toplam uçak siparişi 504’e ulaştı. Bu uçakların 212’si ise havayoluna teslim edildi ve aktif olarak uçuyor.

Siparişle ilgili görüş bildiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat; “Bu önemli sipariş, bir genişlemeden çok daha fazlasını ifade ediyor. İnovasyon, operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılık. Gelişmiş Airbus uçaklarının filomuza katılması sadece operasyonel kabiliyetlerimizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çevresel hedeflerimize de önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu yatırım, Türkiye havacılık sektörünün daha da gelişmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

Airbus Ticari Uçaklar ve Airbus International Başkanı Christian Scherer, sipariş hakkında “Türk Hava Yolları’nın yeni nesil uçaklarımızdan oluşan bu dev siparişi, havayolunun cesurca ortaya koyduğu vizyonun güçlü bir göstergesidir. A350-900, A350-1000, A350F ve A321 kendi alanlarında amiral gemisi uçaklardır ve daha fazla menzil, daha az yakıt tüketimi, gürültü ve karbon emisyonu sağlarken aynı zamanda en iyi kabin deneyimini sunan, havayolunun geleceğini ve sürdürülebilir genişlemesini şekillendirmeye yardımcı olacak verimlilik faktörleridir. A350-1000 ve A350F’i içeren bu ek sipariş, A350 ailesinin modeller arası değerini vurgularken aynı zamanda Türk Hava Yolları ve genel olarak Türkiye’nin havacılık sektörü ile uzun süreli ortaklığımızı pekiştiriyor. Türkiye’nin tüm dünya ile bağlantı kurma yolculuğuna son teknoloji uçaklarımızla eşlik etmekten gurur duyuyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

Airbus A320neo Ailesi’nin en büyük üyesi olan A321neo, operatörlere benzersiz bir menzil ve performans sunuyor. Uçak, yeni nesil motorları ve kıvrık kanat ucu (Sharklet) ler sayesinde, gökyüzündeki en geniş tek koridorlu kabinde, yolcu konforunu en üst düzeye çıkarıyor. Ayrıca önceki nesil tek koridorlu uçaklara kıyasla yüzde 50 daha sessiz olmasının yanı sıra yüzde 20’den fazla yakıt tasarrufu ve karbon azaltımı sağlıyor. Tek koridorlu uçaklar arasında en geniş kabine sahip olan A321neo, konforu en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir uçak olarak lanse ediliyor.

Airbus, bugüne kadar dünya genelinde 5.600’den fazla A321neo siparişi aldı.

A350, dünyanın en modern ve verimli geniş gövdeli uçağı durumunda. 300-410 arasında değişen yolcu kapasitesi kategorisinde, uzun menzil lideri olarak öne çıkıyor. Kısa veya ultra uzun mesafeli rotalar fark etmeksizin, yaklaşık 18 bin km’ye kadar her sektörde verimli bir şekilde uçabiliyor. Yenilikçi teknolojileri, aerodinamiği, hafif malzemeleri ve yeni nesil motorları sayesinde yakıt tüketimi, işletme maliyetleri ve karbon emisyonlarında yüzde 25 avantaj sağlıyor ve özenli tasarımı sayesinde eski nesil rakip uçaklara kıyasla yüzde 50 daha sessiz uçabiliyor. A350, bu özellikleri ile uçtuğu her yerde iyi bir komşu ve dünya vatandaşı rolünü üstleniyor.

A350 Ailesi’nin A350-900 ve daha uzun gövdeli A350-1000 olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Her iki model de en uzun uçuşlarda bile, üst seviyede bir yolcu deneyimi sunuyor. Uçağın yenilikçi tasarımı, geniş koltukları, yüksek tavanları ve cezbedici ortam aydınlatmasıyla yolcuların kabinde, kendilerini ferah hissetmesini sağlıyor.

Kasım 2023 itibarı ile A350 Ailesi, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren 57 farklı havayolundan 1.072 sipariş almayı başardı.

A350F (kargo), şimdiye kadar görülen en büyük ana kargo kapısına sahip uçak özelliğine sahip. Uçağın gövdesi de kargo operasyonları için optimize edilmiş durumda. Gövdenin %70’inden fazlası, gelişmiş malzemelerden üretiliyor. Bu da Rolls-Royce’nin verimli motorlarıyla birleştiğinde, A350F’nin en yakın rakibine göre en az %20 daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 salınımı avantajı sağlanması anlamına geliyor.

İlk olarak, iki yıl önce Dubai Airshow’da yapılan lansmanı yapılan A350’nin kargo versiyonu için, Türk Hava Yolları’nın son siparişiyle birlikte toplam sipariş sayısı 50’ye yükseldi. Bu 50 sipariş, dokuz farklı müşteriden geldi.

adbanner