Türk Hava Yolları Odessa ve Kongo’da Kırıma Uğradı

Son 1 hafta içinde Türk Hava Yolları uçakları iki ayrı kazaya karıştı. THY’nin İstanbul Havalimanı’ndan kalkan ve içinde 134 yolcu ile mürettebat bulunduran TC-JGZ tescilli Boeing 737-800 tipi ‘Midyat’ isimli uçağı, Odesa Havalimanı’na inişte önce pisti pas geçti. İkinci denemede piste teker koyulduktan sonra uçağın burun iniş takımı henüz bilinmeyen bir sebeple katlandı. Uçak burnunu yere vurdu ve kontrolden çıktı.

Kokpit ekibinin, pistin sol kenarında güçlükle durdurabildiği uçakta slide olarak adlandırılan tahliye kaydırakları açıldı ve yolcular ve mürettebat sorunsuz bir şekilde tahliye edildi. Yaşanan kırım sonrasında uçağın gövdesinde de ciddi hasar meydana geldi. İstanbul’dan gelen THY Teknik ekibi, uçakla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Hazırlanan rapor doğrultusunda uçakla ilgili karar verilecek.

Olayla ilgili olarak Ukrayna sivil havacılık otoritesi tarafından soruşturma başlatıldı. Çünkü aynı gün öğle saatlerinde de aynı pistte bir olay daha yaşandı. Odesa’dan kalkışa hazırlanan Türk şirketi Tahe Havacılık’a ait TC-AEH tescilli Gulfstream 150 tipi bir iş jetinin de burun iniş takımı hasarlandı. Yaşanan olay üzerine kalkıştan vazgeçen uçak, kurtarma ekipleri tarafından aprona çekildi. Üst üste yaşanan iki olayın pist yüzeyinin bozuk olması ve güçlü rüzgardan kaynaklandığı iddia edilse de kesin sebepler önümüzdeki günlerde açıklanacak resmi raporlarla belli olacak.

Odessa’da yaşanan olayın şoku atlatılamadan THY’ye bir kötü haber de Afrika’dan geldi. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinsaşa’da, Türk Hava Yolları’nın kargo iştiraki Turkish Cargo’ya ait Airbus A330-200F tipi kargo uçağının winglet olarak adlandırılan kıvrık kanat ucu, taksi sırasında Etiyopya Havayolları’na ait Airbus A350’nin yatay kuyruğuna çarptı. İki uçakta da maddi hasar meydana geldi. Olayın meydana geldiği anda Etiyopya uçağının park halinde ve THY uçağının hareket halinde olduğu öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

THY uçakları geçtiğimiz yıl da benzer olaylara karışmıştı. 13 Mayıs 2018’de Atatürk Havalimanı apronunda Seul’e gitmek üzere pist başına doğru ilerleyen Asiana Havayolları’nın A330-300’ünün kanat ucu, Kıbrıs Ercan seferinden dönen ve körüğe yanaşmaya çalışan Türk Hava Yolları’nın A321 uçağının dikey kuyruğuna çarptı.

9 Ağustos 2018’de ise yine Atatürk Havalimanı’nda Royal Air Maroc’a ait Boeing 787’nin kanat ucu, Türk Hava Yolları’nın park halindeki Boeing 777 uçağının kuyruk kısmında bulunan harici güç ünitesi APU’ya çarptı.

22 Mayıs 2019’da ise İstanbul Havalimanı’nda Türk Hava Yolları’nın Ankara uçuşunu için pist başına doğru hareket eden Boeing 777-300ER tipi yolcu uçağının kokpit ekibi, yanlış taksi yoluna girip sağ kanadını elektrik direğine çarpmış ve direği devirmişti!

adbanner