Türk Hava Yolları Rusya’dan Meksika’ya Bilet Satışını Durdurdu

Latin Amerika ülkelerine yaptığı uçuşlara, Rus yolcuları almaması ile gündeme gelen Türk Hava Yolları, şimdi de rezervasyon sisteminde, Rusya’dan Meksika’ya bilet satışını durdurma kararı aldı.

Türk Hava Yolları, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar, Rusya’daki tüm şehirlerden, Meksika’daki tüm şehirler arasındaki uçuşlar için bilet satışını durdurdu. Bu konuda henüz resmi bir duyuru yapılmadı. Ancak bilet almak için Türk Hava Yolları’nın sitesine giren seyahat severler, Rusya’dan Meksika’ya rezervasyon yapmak istediğinde tüm biletlerin tükendiği bilgisiyle karşılaşıyor.

Öte yandan Rusya’daki herhangi bir şehirden İstanbul’a ve İstanbul’dan Meksika’daki herhangi bir şehir için ayrı ayrı rezervasyon yapılmak istendiğinde, bilet alabilmek mümkün. Rezervasyon sistemindeki kısıtlama, yalnızca Rusya çıkışlı ve Meksika varışlı potansiyel uçuşlar için geçerli.

Rezervasyon sisteminde, 1 Ağustos 2024 itibarıyla uçuşlara yeniden rezervasyon yapılabildiği görülüyor. Kısıtlamanın 31 Temmuz’a kadar devam edip etmeyeceğini, daha önce kaldırılıp kaldırılmayacağını veya uzatılıp uzatılmayacağını ise zaman gösterecek.

Bilet satışlarındaki bu engellemenin tek yönlü olduğunu belirtmekte fayda var. Türk Hava Yolları ile Meksika’dan Rusya’ya bilet alınabiliyor.

Türk Hava Yolları Meksika’ya bilet satışını neden engelliyor?

Geçtiğimiz hafta Rus vatandaşlarının, Türk Hava Yolları’nın Latin Amerika uçuşlarına alınmadığını haberleştirmiştik. Rus yetkililer ve Rus basını, Latin Amerika ülkelerine seyahat etmek isteyen Rusların, Türk Hava Yolları uçaklarına binmelerine defalarca kez izin verilmediğini ve bu kararın nedeninin açıklamadığını iddia etmişti.

Artık bu kararın nedeni net bir şekilde ortaya çıktı. Yurtdışında farklı ülkelere sığınmacı başvurusunda bulunmak isteyen Rusların sayısında ciddi bir artış var. Çok sayıda Rus vatandaşı, ABD’ye göç etmeye çalışıyor ve bu yolculuğu Meksika üzerinden gerçekleştiriyor.

Muhtemelen Meksika’daki yetkililerin talebi üzerine havayolu çalışanları, insanların hangi niyetle seyahat ettiğini belirlemeye çalışıyor. Tek yön bilet rezervasyonu yapmak, sınırlı bagajla seyahat etmek, üzerinde yeterli miktar para bulundurmamak gibi şüpheli seyahat alışkanlıklarına sahip olanların uçağa binmeleri reddediliyor.

Rus Hükümeti Gerçeklerden Kaçıyor!

Rus yetkililer, Türk Hava Yolları’ndan yolcuları uçağa neden kabul etmediklerini açıklanmasını ve özür dilemesini talep etti. Türk Hava Yolları ise bu talebe, bilet satışını keserek yanıt verdi.

Türk Hava Yolları’nın işleri karmaşıklaştırmaya niyeti olmadığı açık bir şekilde ortada. Havayolları, insanları taşıyarak para kazanıyor ve Rusya ile Türkiye’nin arası son dönemde oldukça iyi. Yaşanan olaylardan açıkça görülüyor ki Rus hükümeti, insanların uçağa kabul edilmemesinin nedeni, gizemli bir durummuş gibi davranarak, Rusya’dan pek çok insanın, Amerika’ya sığınma talebinde bulunduğu gerçeğini görmezden gelmeye çalışıyor. Hedef saptırıyor.

Rus yetkililerin THY’nin bilet satmama hamlesinden çok memnun olmayacağı kesin. Bu kararın iki ülke arasında siyasi bir krize neden olup olmayacağı ise büyük bir merak konusu.

Kaynak: One Mile at a Time

adbanner