Türk Hava Yolları Uçuşlara Ne Zaman ve Nereden Başlayacak?

Küresel salgın nedeniyle en çok darbe yiyen sektörlerin başında havacılık geliyor. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’deki havayolu şirketleri de uçuş talebinin sıfıra inmesi, ülkelerin sınırlarını kapatması ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle filolarının neredeyse tamamını yere indirdi. Herkes birbirine aynı soruyu soruyor? Uçuşlar ne zaman yeniden başlayacak? Sorunun net bir yanıtı yok ama tünelin ucundaki ışık da belirmeye başladı desek yanlış olmaz. Türk Hava Yolları’nın Haziran ve sonrası için kademeli olarak nasıl bir gökyüzüne geri dönüş planı yaptığı ortaya çıktı. Gelin hep beraber THY’nin ne zaman nereye ne kadar uçmayı düşündüğüne dair planlamasına yakından bakalım.

THY NİSAN’DAN BERİ UÇAMIYOR!

2019 yılını 126 ülkede 318 destinasyona uçan ve dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu ünvanını elinde bulundurarak kapatan Milli havayolumuz Türk Hava Yolları koronavirüs krizinden en çok etkilenen şirketlerin başında geliyor. 28 Mart itibarıyla tüm dış hat; 4 Nisan itibariyle de tüm iç hat uçuşlarını durduran havayolu; o tarihten bu yana yalnızca tahliye uçuşları ve kargo operasyonları yürütüyor.

Özellikle salgının yarattığı olumsuz tablonun giderek iyimser bir hale bürünmesi, ülkelerin birbiri ardına, alınan sıkı tedbirlerin gevşetileceğine dair açıklamalarıyla herkes uçuşların ne zaman başlayacağını konuşmaya başladı. Türk Hava Yolları’nın da pandemi sonrası ne zaman, nereye ve hangi sıklıkla uçacağına dair planlamaları gün yüzüne çıktı.

İÇ HATLAR 28 MAYIS’TA BAŞLIYOR!

Aksi bir durum olmazsa THY 28 Mayıs’ta bazı iç hat uçuşlarıyla gökyüzüne yeniden dönecek. Tıpkı dünya genelinde diğer havayolları gibi THY’de pandemi öncesindeki uçuş programı ve frekanslarına kademeli bir şekilde geçiş yapacak.

İç hatlarda yüzde 60 kapasite ile başlaması planlanan seferlerde en yoğun frekanslar yine her zaman olduğu gibi İstanbul çıkışlı Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum ve Trabzon uçuşlarına ayrılacak.

DIŞ HATLARDA KADEMELİ BAŞLANGIÇ!

Dış hatlarda da yine gökyüzüne kademeli geçiş yöntemi uygulanacak ve her ay daha çok noktaya sefer düzenlenip frekanslar artırılacak.

Ortaya çıkan rapora göre, THY dış hat uçuşları için Haziran ayında 19 ülkede 22 noktaya sefer planlıyor. Haziran ayı boyunca Haftalık frekans sayısı 75 olarak belirlendi. THY yolcuları Haziran ayında Kanada’da Toronto, Kazakistan’da Almatı, Afganistan’ın başkenti Kabil, Japonya’da Tokyo, Çin’de Şanghay, Güney Kore’de Seul, Danimarka’da Kopenhag, Isveç’te Stockholm, Noveç’te Oslo, Almanya’da Frankfurt, Berlin, Düsseldorf, Münih, Avusturya’da Viyana, Hollanda’da Amsterdam, Belçika’da Brüksel, Belarus’taMinsk, Gürcistan’da Tiflis, Lübnan’ın başkenti Beyrut, Kuveyt, İsrail’de Tel Aviv ve Singapur’a uçacak. Şirketin en büyük gelir kalemi yaratan ABD hatları ise Haziran’da kapalı görünüyor.

Avrupadaki destinasyonlara haftada 4 frekans uçuş planlanırken; Toronto, Almatı, Kabil, Seul, Singapur, Beyrut, Kuveyt ve Tel Aviv’e haftada 3 frekans uçulacak. Tokyo’ya haftada 2 Şangay’a ise haftada 1 uçuş yapılacak.

TEMMUZ’DA ABD UÇUŞLARI BAŞLIYOR!

Temmuz ayında ise uçulan destinasyon sayısı 74 ülkede 103‘e çıkarken haftada 572 frekans uçulacak. ABD hatlarından Los Angeles ve New York uçuşlarına Temmuz ayında başlanması planlanıyor. Temmuz itibariyle Asya ve Uzak Doğu’da 18 ülkede 23 noktaya uçuşlar başlamış olacak. Temmuz ayında Afrika’daki bazı noktalara uçuşların da başlayacağı görülüyor.

Ağustos’ta ise 98 ülkede 160 noktaya haftalık 937 sefer yapılacak. ABD’de New York ve Los Angeles hatlarına ek olarak Chicago, Washington, San Fransisco eklenirken; Asya ve Uzak Doğu’da 21 ülkede 30 noktaya uçuşlar başlamış olacak. Kanada’da Montreal’e uçuşlar da başlayacak.

Eylül ayında ise 99 ülkeye 166 noktaya haftalık olarak 989 sefer planlandı. ABD’de Houston uçuşları ile Meksiko City ve Cancun uçuşlarının da planalmaya dahil edildiği görünüyor. THY’nin 2019 yılını kapattığı ülke ve destinasyon sayısına biraz daha yaklaşılmış olacak. Ancak analistler seyahat talebinin toparlanmasında yaşanacak gecikmeler, ülkelerin kısıtlama kararları, maliyetlerin artışına bağlı olarak yükselecek bilet fiyatları nedeniyle pek çok destinasyona uçuşların yeniden başlamayacağını düşünüyor.

adbanner