Türk Hava Yolları’nın ABD’deki En Yeni Uçuş Noktaları

Türk Hava Yolları, Amerika Birleşik Devletleri’nde Dallas ve Denver şehirlerine düzenli tarifeli uçuşlar başlatmayı planladığını duyurdu. Dallas uçuşları için bilet satışları da başladı.

Dünya’nın en fazla ülkeye uçan havayolu olan THY, halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça geniş bir uçuş ağına sahip. Açılacak iki yeni hat ile şirketin ABD’de uçtuğu destinasyon sayısı 12 olacak. THY, ABD’de şu anda Atlanta, Boston, Chicago, Houston, Los Angeles, Miami, New York, Newark, San Francisco ve Washington’a uçuyor.

Türk Hava Yolları’nın Dallas uçuşları 24 Eylül’den haftada 4 gün karşılıklı gerçekleştirilecek. Yaklaşık 10 bin 100 km menzillik uçuşlar, 30’u business class ve 270’i ekonomi sınıfı olmak üzere 300 koltuğa sahip Boeing 787-9 uçaklarıyla icra edilecek. İstanbul Dallas uçuşu 12 saat 45 dakika; Dallas İstanbul uçuşu ise 11 saat 25 dakika sürecek.

Türk Hava Yolları’nın, pandemi nedeniyle uçuşları durdurduğu rotalarda yeniden uçmaya başlamanın yanı sıra, uçuş ağına yepyeni rotalar eklemesi, pandemi sonrası toparlanma süreci için umut verici hamleler olarak yorumlanıyor.

Denver ve Dallas’ta THY’nin Rakipleri Kim?

Yeni uçuş noktalarından biri olan Denver, ABD’li dev havayolu United Airlines’ın ana merkezlerinden biri. Türk Hava Yolları Star Alliance ittifakı üyesi olduğu için, THY’nin Denver uçuşlarının, United üzerinden çok sayıda bağlantılı uçuşa eklemleneceği düşünülüyor. Denver, son dönemde yeni uzun mesafeli uçuşların başladığı gözde destinasyonlar arasında. Air France da Temmuz ayı itibarıyla Denver uçuşlarına başlamıştı. Şimdi Türk Hava Yolları’nın da seferlere başlaması başka küresel havayollarını da harekete geçirebilir.

Dallas, Denver’dan daha büyük bir havaalanı olsa da burası American Airlines’ın merkezi olduğu için Türk Hava Yolları’nın burada herhangi bir bağlantılı uçuşu olması beklenmiyor. Hem Emirates hem de Qatar Airways, THY’nin Dallas uçuşlarında en önemli rakipleri olacak. Zira Dallas, Hindistan, Orta Asya dahil, Türkiye’nin doğusuna yapılan seyahatler için oldukça ciddi talep gören bir destinasyon. Bu kadar güçlü rakiplerin olduğu bir noktada THY’nin pazar payı kazanıp kazanamayacağı büyük bir merak konusu.

Türk Hava Yolları’nın her geçen gün uçuş ağını daha da büyüttüğünü, pandemi öncesindeki o parlak dönemlere dönüş için yeniden göz kırptığını görmek oldukça sevindirici. Bakalım yeni uçuş noktaları neresi olacak…

adbanner