Türkler Neden Çok Seyahat Edemiyor? | Boarding Info

Written by 19:34 Araştırmalar, SEYAHAT

Türkler Neden Çok Seyahat Edemiyor?

Yeni yerler görmek, farklı kültürler keşfetmek tüm insanların hayalleri arasında. Peki herkes bu hayali kolayca gerçeğe döndürebiliyor mu? Global seyahat arama sitesi momondo insanların seyahat etmek konusunda önlerindeki en büyük engelleri araştırdı.

EN ÖNEMLİ SORUN YÜKSEK FİYATLAR

Araştırma, 2017 yılında 23 ülkede 24 bin 700 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Türkiye’den çalışmaya katılan binden fazla katılımcıdan elde edilen verilere göre, Türklerin seyahate çıkmasının önündeki engellerin başında yüzde 34 ile fiyat unsuru geliyor. “Hayalinizdeki destinasyona seyahat etmek için en büyük engeliniz nedir?” sorusuna 18-65 yaş grubu arasındaki her üç kişiden biri “Yüksek fiyatlar” yanıtını veriyor. İkinci sırada yüzde 30 ile konaklama ve yeme-içme masraflarının yüksek olması bulunuyor.

DÜNYANIN EN PAHALI PASAPORTU

Türk gezginlerin seyahate çıkmasının önündeki bir diğer engel ise henüz bir pasaporta sahip olmamak. IPSOS 2018 verilerine göre Türklerin sadece yüzde 16’sının pasaportu bulunuyor. Pek çok ülkede durum bizden farklı değil. ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının pasaportu bulunmuyor. Çin’in ise toplumun sadece yüzde 6’sı pasaport sahibi. İnsanların bir pasaporta sahip olmamasının pek çok sebebi var. Bunların başında ise yüksek pasaport ücretleri geliyor. Ortalama aylık gelire bakıldığında dünyanın en pahalı pasaportlarından biri de Türk pasaportu. Bugün 4 yıl ve daha uzun süreli pasaportlar için 764 TL olan harç bedeli asgari ücretin neredeyse yarısına tekabül ediyor. Katılımcılara “neden seyahat etmedikleri” sorulduğunda, pek çoğundan “Çeşitli sebeplerden ötürü bir pasaportum yok” yanıtı alındı.

 

(Visited 192 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info