Yurt Dışında Ortadan Kaybolan Kabin Memurları

Pakistan Havayolları’nın kabin görevlilerinden biri, Kanada’nın Toronto şehrinde kayboldu. Olayın ilk kez yaşanmadığı, kaybolan kişinin, havayolunun yatı görevinde kaybolan dördüncü kabin görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Havayolunun yetkilileri, uçuş görevlilerinden birinin, PK798 sayılı İslamabad-Toronto seferinden kısa bir süre sonra “kaybolduğunu” doğruladı. Görevli personelin, uçuşun dönüş bacağına gelmediği, oteldeyken ortadan kaybolduğu bildirildi.

Yaşanan dört kaybolma vakasının üçü Toronto’da gerçekleşti.

Geçtiğimiz Temmuz’da, PIA’nın uçuş görevlilerinden birinin, Pakistan’a dönüş uçuşuna gelmediği, diğer personel tarafından arandığında, onlara başka bir şehre gittiğini söylediği ve ardından telefonunu tamamen kapattığı iddia edildi.

Benzer şekilde, 2018’de bir başka görevli, Toronto’daki yatı görevi sırasında sığınma talebinde bulundu ve Pakistan’a dönüş uçuşuna katılmadı.

2019’da, başka bir uçuş görevlisi, Paris’te ortadan kayboldu. Personelin, Belçika’ya kaçmadan önce otel odasına el yazısı bir istifa mektubu bıraktığı iddia edildi.

Havayolu yaptığı açıklamada, konuyla ilgili bir soruşturma sürecininin başlatılacağını duyurdu. Ayrıca, Kanada göçmenlik makamlarının, görevli personelin Kanada’da kalmasını sağlayacak geçerli bir vizesi olmadığı konusunda bilgilendirildiği belirtildi.

Mürettebatın Pasaportuna El Konulacak

Uluslararası uçuşlarda ortadan kaybolan dört personelin ardından, havayolu yeni kararlar aldı. Buna göre artık denizaşırı ülkelere yapılan uçuşlarda, gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra, tüm mürettebat üyelerinin pasaportlarına, istasyon yöneticisinin el koyacağı açıkladı. Pakistan’a dönüş uçuşu için meydana gelen görevlilere, check-in sırasında pasaportların iade edileceği duyuruldu.


İlgili Haber | Kabin Memurluğunun Tarihine Yolculuk


Mürettebatın kaldığı otellerin güvenlik personellerinin de tüm kabin ekibi üyelerinin odalarına giriş yapabilmesini sağlayan bir yetki verilerek, herhangi bir anormal durumun tespit edilmesi halinde, anında bilgilendirme yapılması yönünde kararlar alındı.

Ayrıca, içinde bulunduğumuz salgın durumuna atıfta bulunularak, kabin ekibinin mobilitesini kısıtlayan talimatlar da yayınlandı. Mürettebat üyelerinin artık oteli gece terk etmeleri tamamen yasaklandı.

Sahte Pilot Lisansı Skandalı

Pakistan Havayolları, geçtiğimiz Mayıs ayında Karaçi’de yaşanan ve 97 kişinin yaşamını yitirdiği bir uçak kazasının ardından, şirketin filosundaki pilotların üçte birinden fazlasının, eğitim süreçlerinde, sınavlarına kendileri yerine başkalarını soktuğu bir skandal ile gündeme gelmişti.

Yapılan analizler, uçak kazasının insan hatasından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmasını sağlamış ve soruşturma sonunda sahte lisans skandalı ortaya çıkarılmıştı.

Lisans skandalının ardından, dünya genelinde bir çok ülke, havayolunun uluslararası uçuş emniyet kurallarının tüm gerekliliklerini karşılayana kadar PIA operasyonlarına geçici yasaklar getirmişti.

adbanner