Uçak Biletlerindeki Fahiş Fiyat Artışları İçin Havayollarından Açıklama Bekleniyor

İtalya Sanayi Bakanı Adolfo Urso, hafta içinde yaptığı açıklamada, ülkedeki turist patlamasından yararlanan havayollarının, uçak bileti fiyatlarını çok fazla artırdığını söyleyerek, bu konuda bir açıklama istedi.

Adolfo Urso, hükümetin atadığı enflasyon gözlemcisine, mevcut fiyatlar “enflasyonla bile gerekçelendirilemediği” için, İtalya rotalarında faaliyet gösteren ana havayollarını, toplantı yapmak üzere davet etmesi talimatını verdi.

Toplantıların Ryanair, Wizz Air, easyJet, AeroItalia, ITA Airways ve NEOS ile ayrı ayrı gerçekleştirileceği açıklandı. Son aylarda Urso, makarna ve bebek ürünlerinin fiyatları konusunda da benzer görüşmeler yapılmasını istemişti.

Olağandışı fiyat hareketlerini izlemek için kurulan, kamu kurumları ve tüketici derneklerinin de yer aldığı komisyonun yapacağı çalışmaların, üreticilerin ve tüketicilerin eylemlerini etkileyip etkileyemeyeceğini zaman gösterecek. Ancak Urso, bu konuda “manevi ikna gücünü” kullanacaklarını söyledi.

İtalya’nın turizm derneği Assoturismo, bu yaz ülkeye gelecek turistlerin, 2019’daki COVID öncesi seviyeleri aşacağını tahmin ediyor. Havayolları da oluşan yoğun talebe yanıt olarak bilet fiyatlarını artırdı.

Aralık ayında İtalya’nın antitröst düzenleyicisi, Ryanair, Wizz Air ve easyJet gibi havayollarının, Sicilya Adası’na giriş ve çıkışları için, olası fiyat sabitleme hamlesine ilişkin bir soruşturma başlattı.

Ülkenin sivil havacılık otoritesi Enac, en yoğun dönem olması beklenen Temmuz ve Ağustos aylarında, oluşacak yoğun trafik artışı öncesinde “emniyet ve verimliliği” sağlamaya hazır olduklarından emin olmak için havayollarıyla bir toplantı düzenlediğini açıkladı.

İtalya’da, Kasım ayında %12,6 ile zirve yapan enflasyon, o zamandan bu yana düşüş eğilimine girdi ve Haziran ayında %6,7 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyon verilerine göre, havayolu ücretlerinin de dahil olduğu ulaştırma sektöründe ise fiyatlar yıllık bazda %0,2 düşüş gösterdi.


İlgili Haber | Uçak Bileti Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

adbanner