Uçaktaki Yarasa Geri Dönüş Yaptırdı!

27 Mayıs 2021 Perşembe günü Air India’nin AI105 sefer sayılı uçuşunda oldukça ilginç bir olay yaşandı. VT-ALM tescilli Boeing 777-300ER, Delhi’den Newark’a ultra uzun mesafeli uçuşu için kalkışını gerçekleştirdi. Ancak yaklaşık 30 dakika sonra, kabin içinde bir yarasa uçmaya başladı.


İlgili Haber | Uçakta Kuş Taşınır mı?


İlk raporlar, mürettebatın business class kabininde ölü bir yarasa gördükleri yönünde hazırlanmıştı. Ancak ortaya çıkan video görüntüleri, yarasanın canlı ve oldukça hareketli olduğunu gösteriyor.

Yaşanan panik üzerine, pilotlar Delhi’ye dönme kararı aldı. Uçak inemeyecek kadar ağır olduğu için yakıt boşaltmak için bir süre gökyüzünde turlamaları gerekiyordu. Kalkıştan yaklaşık 2 saat sonra yeniden Delhi Indira Gandhi Havalimanı’na teker konuldu.

Air India’nın farklı bir uçağı ile yolcular Newark’a doğru yola çıktı. Yarasanın uçtuğu uçak ise temizlendi ve fumigasyona tabi tutuldu. Fumigasyon, bir ortamda bulunan tüm zararlı etmenleri (böcekler, nematod, mantar, bakteri gibi) belirli bir ısı ve miktarda gaz halinde kimyasal kullanarak ortadan kaldırma işlemidir.

Air India filosundaki VT-ALU tescilli Boeing 777-300ER, kalkıştan 14 saat 19 dakika sonra Newark’a ulaştı. Böylece yolcular, 3 saat 30 dakikalık bir gecikme ile gitmek istedikleri yere ulaştırılmış oldu.

Yaşanan olay ile ilgili olarak, boşaltılan yakıtın, uçağın temizleme ve ilaçlanmasının maliyeti ile çevreye verilen zarar ve prestij kaybı ile yüzleşen Air India yöneticileri bir soruşturma başlattı.


İlgili Haber | Uçaklar Havada Nasıl Yakıt Boşaltır?

İlgili Haber | Uçakta Evcil Hayvan Taşımak İçin Bilmeniz Gerekenler?

İlgili Haber | Uçaklara Kuş Çarpması Engellenebilir mi?

adbanner