Getty

Uçak Kazaları En Çok Ne Zaman Oluyor?

Kazalar maalesef yaşamın ayrılmaz bir parçası. Bu yüzden nadir de olsa uçuşlarda da gerçekleşebiliyor!

İstatistiksel olarak konuşursak, hava yolu ile seyahat en güvenli seçenek. Birkaç milyonda 1 olan kaza ihtimali, havayolu sektörünü pek çok sektöre göre çok daha güvenli hale getiriyor.

Boeing, 2007 ile 2016 yılları arasında ticari uçakların yaptığı kazaların ele alındığı detaylı bir analiz çalışması yaptı. Bu çalışmadan ortaya çıkan en önemli sonuçlardan biri, uçak kazası ihtimalinin, uçuşun belirli aşamalarında gerçekleşmesinin daha olası olduğu.

Analizlere baktığımızda, bu süre içinde ölümle sonuçlanan tüm kazaların % 48’inin iniş esnasında meydana geldiği görülüyor. Bahsedilen kazalarda meydana gelen tüm ölümlerin de % 46’sı bu esnada gerçekleşen kazalarda olmuş! İniş aşamasının, tüm uçuş süresinin yaklaşık % 4’ünü oluşturduğu bilgisi ile bakıldığında, tablo çok daha büyük bir anlam taşıyor.

Düz uçuş olarak adlandırılan cruise aşaması, tüm uçuşun % 57’sini oluşturmasına rağmen; kazaların yalnızca % 11’i bu aşamada gerçekleşmiş.

Kalkış ve ilk tırmanış aşamalarının ise kazaların % 13’ünün gerçekleşmesi sebebiyle uçuşun en tehlikeli ikinci aşaması olduğunu söyleyebiliriz. Ancak uçuşun bu aşamasında gerçekleşen kazalarda ölüm oranı toplam ölümlerin sadece % 6’sını oluşturuyor.

Sonuç olarak; uçuşun en tehlikeli aşamaları “kalkış, ilk tırmanış-son yaklaşma, iniş” olarak özetleniyor ve buna “artı3-eksi8” kuralı deniliyor. Yani uçuşun ilk 3 dakikası ve son 8 dakikası çok daha kritik!

KAZA ANINDA NE YAPABİLİRSİNİZ?

Uçağa biner binmez, acil çıkışların nerede olduğuna mutlaka dikkat edin. Oturduğunuz koltuğun acil çıkışa ne kadar uzak olduğunu aklınıza kazıyın.
Herhangi bir olumsuz durumda önünüzdeki koltuğu, destek olarak kullanın.
Brace pozisyonu alın.
Uçakların arka bölümünde orta koltukları seçin. Araştırmalara göre, uçakta oturabileceğiniz en güvenli yer burası.

İlgili Haber | Uçak Kazasında Hayatta Kalmanın Yolları

Muhammed YILMAZ

adbanner