Uçak Kazası Raporu Belgeselleri Nerede Çekiliyor?

Havacılık tutkunları için, televizyon dünyasında en ilgi çekici programın, Uçak Kazası Raporu (Air Crash Investigation) olduğunu söylemek yanlış olmaz. Farklı ülke ve pazarlarda Mayday olarak da bilinen bu belgesel dizisi, uçak kazaları ve gökyüzünde yaşanan felaketlerin nedenlerine ışık tutuyor. Bu dizinin çekildiği set ortamının nasıl olduğunu merak edenler için, dizinin yapım ekibi tarafından, kısa süre önce bir sosyal medya paylaşımı yapıldı.

Kanada’nın Toronto şehrinde bulunan sete girdiğiniz andan itibaren, havacılık ile ilgili çok sayıda işaret ve sembol göze çarpıyor. Toronto, Uçak Kazası Raporu’nun yapım şirketi Cineflix’in çeşitli setlerine ev sahipliği yapıyor.

Sete giriş yapıldığında ilk olarak, uçuş ekibinin dahil olduğu canlandırma sahneleri için kullanılan, yan yana şık kıyafetlerin bulunduğu kostüm alanı göze çarpıyor. Bazı canlandırma sahnelerinde yolcular da yer aldığı için, bu alanda sadece üniformalar değil sivil kıyafetler de bulunuyor. Bir sonraki nokta ise hava trafik kontrol kulesi canlandırmaları için kullanılan ve oldukça gerçekçi arayüzler içeren hava trafik kontrol odası.

Sette ayrıca, kabin içi canlandırma çekimleri için kullanılan bir uçak kabini de bulunuyor. Bugüne kadar çekilen bölümlerde çok sayıda farklı havayolu şirketinden bahsedildiği düşünüldüğünde, tüm amaçlara uyacak şekilde, çok genel bir uçak kabini oluşturulduğu görülüyor. İlginç bir şekilde, setin bu kısmı, pilotlar ile ilgili canlandırma sahnelerinin çekildiği kokpitten ayrı bir yerde konumlandırılmış. Dizinin takipçileri, en yoğun çekim yapılan bölümün bu iki alan olduğunu gayet iyi biliyor.

Soruşturma sahneleri de canlandırılıyor

Air Crash Investigation, adından da anlaşılacağı gibi, bu tür kazaların öyküsünü anlatmanın yanı sıra, sonrasında yürütülen soruşturma çalışmalarını da izleyiciye aktarıyor. Bu sebeple, setin bir kısmına, soruşturma ofisi çekimleri için kullanılan bir alan yerleştirilmiş.

Her bölümün ilk kısmı, bir havacılık felaketine odaklanırken, ikinci kısımda bu olayın nasıl ve neden gerçekleştiğini açıklayan kanıtların yanı sıra, bu kazalardan elde edilen hayati bilgiler aktarılıyor. Benzer bir durum, National Geographic’te yayınlanan Felaketten Saniyeler (Seconds From Disaster)  serisi için de geçerli. Ancak orada yalnızca uçak kazalarına odaklanılmıyor.

Uzun soluklu bir başarı öyküsü

Air Crash Investigation’ın Eylül 2003’te ilk bölümüyle ekranlara gelmesinin üzerinden 20 yıldan fazla zaman geçti. Bugüne kadar 210 bölümün yanı sıra Kaza Dosyaları (The Accident Files) olarak da bilinen 50 farklı derleme bölümü de çekildi. Bölümler genellikle bir saat sürüyor.

Yıllar geçtikçe, dizinin yeniden canlandırma sahnelerinde, tanınmış bazı aktörler yer almaya başladı. Örneğin, Netflix’in ünlü sitcom dizisi Kim’s Convenience’da rol alan Paul Sun-Hyung Lee, Korean Air’in 801 sefer sayılı uçuşunda yaşanan kazayı konu alan bölümde, uçağın 42 yaşındaki kaptan pilotu Park Yong-Chul’u canlandırdı.

Kaynaklar: Cineflix, IMDB, Simple Flying

adbanner