Uçakla Yanardağ Turu Yaptıran Havayolu

Daha önce hiç uçakla seyahat ederken volkanik patlama anlarını seyrettiğiniz oldu mu? PLAY Havayollarının, New York’tan Keflavik’e yaptığı uçuşta seyahat eden yolcular, gökyüzünden volkanik bir patlama anını canlı seyretmek gibi, ömür boyu unutamayacakları bir şans elde etti.

PLAY Havayolları’nın OG122 sefer sayılı uçuşu için Airbus A321neo, 10 Temmuz’da, İzlanda’nın Keflavik Uluslararası Havalimanı’na (KEF) gitmek üzere, New York Stewart Uluslararası Havalimanı’ndan (SFW) havalandı. Tüm uçuş sorunsuz bir şekilde devam etti.

Uçak, İzlanda’nın başkentine yaklaştığında, kaptan pilot, uçaktaki yolculara hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyimi yaşatmaya karar verdi. İnişe on dakika kala mürettebat, Keflavik’i geçerek, havaalanından sadece 10 mil uzaktaki bir yanardağa doğru hızlı bir şekilde ilerlemeye karar verdi.

Uçaktaki Matthew isimli yolcu, ABC News ile yaptığı bir röportajda, o anları şu şekilde anlattı:

“İnişten on dakika önce, kaptan çok mutlu bir sesle anons yaptı. Yanardağ patlamasının yaşandığı bölge üzerinde biraz dolandı ve herkesin her iki taraftan da görebilmesi için uçağı döndürdü. Gördüklerimiz gerçek olamayacak kadar özeldi. Adeta yeryüzünün derinliklerinden çıkan bir lav çeşmesi gördük. Inanılmaz bir deneyim oldu”

Patlama anının görüntülerini izlemek isteyenler için: O anlar

Tüm bu özel plana rağmen, uçak planlanan saatten 12 dakika önce Keflavik’e indi. İnanılmaz deneyim, uçaktaki yolcular tarafından kaydedildi. Bir kül bulutu ile beraber yanardağdan çıkan lav görünütüleri, sosyal medyada çokça paylaşıldı.

15 Temmuz Cumartesi günü yine OG112 sefer sayılı uçuşta, tıpkı 10 Temmuz’dakiyle aynı rota takip edildi. Yolculara bu muhteşem manzara yine sunuldu. PLAY Havayolları’nın uçuşlarının çoğunda, bu yanardağ patlamalarını gözlemlemek mümkün olabiliyor.

Yanardağlar ülkesi İzlanda

Coğrafi olarak hem Kuzey Amerika tektonik plakasında hem de Avrasya tektonik plakasında bulunan İzlanda, jeolojik olarak aktif bir adadır. Ülke, büyüleyici buzulları ve nefes kesen volkanik patlamaları ile ateş ve buz diyarı olarak biliniyor. PLAY Havayolları’nın uçuşundaki yolcular, yanardağ gözlemleri ile ilgili olumlu bir deneyim yaşamalarına rağmen, dünya çapında birçok yolcu, yanardağ patlamalarından olumsuz etkileniyor.


İlgili Haber | Volkanik Küller Uçaklara Nasıl Zara Veriyor?


Bir yanardağ patladığında, atmosfere büyük bir volkanik kül bulutu yayılıyor. Bu küller, uçaklarda çeşitli tahribatlara neden oluyor. Sıcak kül, tortu içerdiği için, uçaklar bu volkanik küllerin içinden geçemez. Çünkü bu tortular motorlara girerse, ciddi şekilde zarar verebilir. Geçmişte bu tip sebeplerle meydana gelen çok sayıda yaşanmış olay var.

Bu olaylar arasında en bilineni, British Airways’e ait bir Boeing 747’nin 1982 yılında, Endonezya’nın başkenti Jakarta yakınlarında volkanik küllerin içinden geçtikten sonra, dört motorunun da arızalandığı korkunç olay. Herhangi bir ölüm olayı yaşanmamasına rağmen, uçaktaki yolcuların, çok büyük bir tehlike atlattıları kesin.

2010 yılının ilkbahar ve yaz aylarında, İzlanda’da Eyjafjallajökull adlı bir yanardağ patladı. Patlamanın şiddeti o kadar büyüktü ki kül bulutu Kuzey Amerika ve Avrupa’ya kadar yayıldı. Bu patlama sonucunda Avrupa çapında uçuşlar iptal edilmek zorunda kaldı. Yoğun yaz sezonunun zirvesindeyken, binlerce uçuş bu durumdan olumsuz etkilendi. Volkanik patlamalar ile karşılaşıldığı durumlarda, ne yapılması gerektiği ile ilgili çeşitli düzenlemeler hayata geçirildi.

Günümüzde, külün yoğunluğu, metreküp başına 2 mg ile 4 mg arasındaysa, uçaklar külün üzerinden uçabiliyor. Bu, uçağın emniyetli bir şekilde çalışmasını sağlamaya devam edecek şartlar anlamına geliyor. PLAY Airlines uçakları, şu ana kadar bu kül bulutlarından olumsuz etkilenmedi.

adbanner