Uçaklardaki En Özel Bayrak Boyamaları | Boarding Info

Written by 15:13 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Uçaklardaki En Özel Bayrak Boyamaları

11 Mart 2023’te airBaltic Havayolları, 40. Airbus A220 uçağını, Montreal’de düzenlenen bir törenle teslim aldı. Bu uçak, fabrikadan Letonya bayrağının kırmızı ve beyaz renklerine boyanmış olarak çıktı.

YL-ABN tescilli uçak, airBaltic’in ana vatanı olan Letonya’nın ulusal bayrağının renklerine boyanmış olan airBaltic filosundaki ikinci uçak oldu. İlk uçak da 2018’de teslim alınan bir A220’ydi.

Tarihsel olarak, havayolu markaları ile ait olduğu ülkeleri arasında güçlü bir ilişki bulunuyor. Onlarca yıl boyunca havayolları, kendi ülkelerinin ulusal bir sembolü ve aynı zamanda bir diplomasi aracı olarak görüldü. Her ülkedeki en büyük havayolunun “bayrak taşıyıcı” olarak adlandırılmasının bugün hala yaygın olarak devam etmesi de bunun en büyük örneği.

Birçok havayolu şirketi de ulusal bayraklarını marka kimliğinin merkezi bir unsuru haline getirerek, bunu uçaklarının kuyruklarında sergilemeyi tercih ediyor. British Airways, Air France, SWISS ve American Airlines, bu konudaki en ikonik örneklerden sadece birkaçı.

Bazı havayolları kuyrukta bayrak taşıma uygulamasını bir adım daha ileri götürerek, uçaklarından bazılarına ulusal bayraklarını tamamen giydirdikleri özel tasarımlara kavuşturuyor.

Uçaklardaki en göz alıcı bayrak tasarımlarından bazılarını derledik. Bu içerik hazırlanırken, yalnızca bayrağın, uçak gövdesinin çoğunu kapladığı özel tasarımlar dikkate alındı. Bayrakların, logonun veya uçağın normal görünümün bir parçası olduğu veya bayrağı yalnızca kuyrukta veya gövdenin küçük bir kısmında sergileyen havayolları bu içeriğe dahil edilmedi.

AirBaltic (Letonya, Estonya ve Litvanya)

Bayrak kaplama söz konusu olduğunda, airBaltic en öne çıkan şirketlerden biri. AirBaltic, üç Baltık cumhuriyetinin ulusal havayolu olarak üstlendiği rolüne sadık kalarak, yalnızca Letonya bayrağıyla donatılan iki A220 uçağına sahip değil. Aynı zamanda filosunda, Estonya ve Litvanya bayrakları ile donatılan ikişer adet A220 de bulunduruyor.

AirBaltic Havayolları’nın filosundaki uçaklarda farklı bayrak tasarımları

Southwest Airlines (ABD)

ABD’nin düşük maliyetli havayolu, bayrak konusunda oldukça hassas.

“Freedom One” isimli bir Boeing 737-8 MAX uçağını ABD bayrağındaki yıldızlarla süsleyen havayolunun filosundaki tek bayraklı uçak bu değil. Southwest ayrıca farklı ABD eyaletlerinin isimlerini de taşıyan bayrakla donatılan çok sayıda uçağa sahip.

Southwest Havayolları’nın filosundaki bayrak tasarımı

Southwest bu uçaklar için hep aynı isimlendirme prensibini kullanıyor: Arizona One, California One, Colorado One, Florida One, Illinois One, Lone Star One (Texas), Louisiana One, Maryland One, Missouri One, Nevada One, New Mexico One ve Tennessee One.

Azul (Brezilya)

Brezilyalı havayolu, filosundaki ana uçak modellerinin her birindeki bir uçağı, kendi ülkesinin bayrağı ile kaplayarak, gururla sergiliyor: Embraer E190, Airbus A330-200, A321neo ve ATR 72-600’ün Brezilya bayrağı ile kaplanan bir örneği var.

Azul Air uçağında Brezilya bayrağı

GOL (Brezilya)

Teknik olarak futbol temalı bir proje olmasına rağmen, 2014 Dünya Kupası sırasında, ülkenin milli futbol takımının resmi taşıyıcısı olan Brezilyalı düşük maliyetli havayolu GOL, Boeing 737-800’lerinden birinde, Brezilya bayrağının renklerini dalgalandırdığı bir tasarıma imza attı.

GOL Havayolları uçağı, Dünya Kupası’nda Brezilya bayrağını kullandı

Malezya Havayolları

Güneydoğu Asya devleti Malezya’nın ulusal havayolu olan Malezya Havayolları, yıllardır ülkenin bayrağını taşıyan farklı tipte uçaklarla operasyon yapma geleneğini sürdürüyor.

Malezya Havayolları’nın filosunda bayrak tasarımlı uçak

Singapur Havayolları

2015 yılında Singapur Havayolları, Airbus A380 uçaklarından ikisini, ülkenin bayrağıyla süsleyerek, Asya şehir devletinin Altın Jübile’sini kutladı.

Singapur Havayolları’nın filosunda bayrak tasarımlı uçak

Bayrak tasarımları söz konusu olduğunda, Singapurluların hayata geçirdiği bu tasarım, her biri yaklaşık 720 m2’lik alanı kaplamasıyla, dünyanın en büyüklerinden biri durumunda. Singapur Havayolları’nın ifadesiyle, iki katlı bu dev Jumbo jeti Singapur bayrağıyla kaplamak için harcanan malzeme ile yaklaşık dokuz badminton kortu kapatılabilir.

LOT Polish (Polonya)

Bağımsızlık Günü kutlamaları, uçakları vatansever üniformalarla süslemek için favori bahanelerden biridir. Polonya’nın bağımsızlığını yeniden kazanmasının 100. yılını kutlamak için 2018’de, LOT Polish Havayolları, filosundaki bir Boeing 737-8 MAX ve bir Boeing 787 uçağını, ülkenin bayraklarıyla donattı.

LOT Polish Havayolları’nın 737 MAX-8’ine bayrak giydirmesi yapıldı

Bu olayın duyurulması için, bayraklarla giydirilen uçaklar, yeni görünümleriyle ilk kez Varşova Chopin Havalimanı’na yaklaşırken, onlara Polonya Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçakları eşlik etti.

Iceland Air (İzlanda)

Aynı yıl, İzlanda da ulusal egemenliğinin yüzüncü yıl dönümünü kutladı. Bu kapsamda, ülkenin ulusal havayolu Icelandair’in filosundaki bir Boeing 757-200, İskandinav ada ülkesinin ulusal renklerine boyandı.

İzlanda Havayolları’nın Boeing 757 uçağı, özel bir boyamaya sahip

İzlanda Havayolları, 2022’de büyük bir marka değişikliği geçirdikten sonra Boeing 757’nin, bu özel tasarımı korundu. Bu özel tasarıma sahip olan uçak, adını MS 930’da ilk İzlanda parlamentosunun toplandığı yer olan Þingvellir (Thingvellir) den alıyor.

Air Canada

Uçaklara özel üniforma giydirilmesi sadece ulusal günlerin kutlaması kapsamında gerçekleştirilmiyor. 2002’de Air Canada, kuruluşunun 65. yılını, uçaklarından birini, ülkenin bayrağındaki simge olan akçaağaç yaprağı şeklinde boyayarak kutladı.

Air Canada kuruluşunun 65. yılı için özel bir giydirme yaptı
(Visited 17 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info