Uçakta 4 Kişiye Covid-19 Nasıl Bulaştı?

Yapılan yeni bir çalışma, Covid-19’un Dubai’den Auckland’a yapılan 18 saatlik bir uçuşta, yolcular arasında nasıl yayıldığını ve dört kişinin nasıl enfekte olduğunu ortaya koydu.

28 Eylül’de, Emirates’in 448 sefer sayılı uçuşunda, 86 yolcu ve dört mürettebat, Dubai’den Auckland’a uçtu. Yapılan çalışmalar, 18 saatlik uçuşta, en az dört kişinin enfekte olduğunu ortaya koydu.

26D ve 26G koltuklarında oturan İsviçreli bir çiftin, virüsün uçak içindeki iletim zincirinin temeli olduğundan şüpheleniliyor.

Çift, Zürih’ten Dubai’ye gitmeden üç gün önce, 24 Eylül’de, Covid-19 testi yaptırdı. Sonuçlar negatifti. Ancak Yeni Zelanda’ya vardıktan sonra, birisinde semptomlar gelişmeye başladı.

A olarak tanımlanan bu kişi, Auckland’a geldikten iki gün sonra, 1 Ekim’de kas ağrısı ve halsizlik yaşamaya başladı. Partnerinde de aynı semptomlar, öksürük ve burun aktısı ile birlikte oluşmaya başladı. Seyahatten sonraki 3. gün, her ikisinin de test sonucu pozitif çıktı.


İlgili Haber | Uzun Uçuşlarda Covid-19 İhtimali Yüksek


Sağlık Bakanlığı, semptomların başlamasından iki gün önce insanları bulaştırıcı olarak kabul ediyor. Bu nedenle, B kişisi, uçuş sırada enfekte olmuş olsa da; A kişisi, uçakta bulaştırıcı olan tek kişi olarak kabul edildi.

Araştırmacılar, B kişisinin, muhtemelen A kişisi ile aynı kaynaktan veya bizzat A’nın kendisinden virüsü kaptığını düşünüyor.

EK448 seferindeki C kişisi dışındaki diğer tüm yolcuların, seyahatten sonraki 3. gün yaptırdıkları testleri negatifti. Çalışmaya göre C kişisi, hastalığın tüm seyri boyunca asemptomatikti ve uçuşta, A kişisinin iki sıra önünde, koridor tarafında 24C koltuğunda oturdu. EK448 sefer sayılı uçuştan önce Kiev’den Dubai’ye gelmişti.

Bu durum, yeni vaka olarak kabul edilen üçlü arasında potansiyel yakın temasların araştırılması gerekliliğini ortaya çıkardı. 6 – 8 Ekim tarihleri ​​arasında, yeni vakaların iki sıra yakınlarında oturan yolcuların tamamen negatif olduğu anlaşıldı. Hiç bir semptom geliştirmeyen E kişisinin testi ise 6 Ekim’de pozitif çıktı. B kişisinin iki sıra arkasında oturuyordu ve Hindistan’ın Kochi şehrinden Dubai’ye gelmişti.

A kişisinin tam arkasında oturan ve Dublin’den Dubai’ye gelen D kişisi, 4-7 Ekim arasında nefes darlığı, baş ağrısı, soğuk algınlığı, kas ağrısı ve diğer semptomlar geliştirdi ve test sonucu pozitif çıktı.


İlgili Haber | Uçaklarda HEPA Filtresi Nasıl Çalışıyor?


F kişisi ise 2 Ekim’de nefes darlığı ve öksürük semptomları geliştirdi. Ancak seyahatten sonraki 3. gün yapılan testi negatifti. G kişisi ve üç aile üyesiyle, Johannesburg’dan Dubai’ye gelmişlerdi. Dörtlü 8 Ekim’de tekrar test edildiklerinde, F ve G kişilerinin sonucu pozitif; ailenin diğer iki üyesinin sonucu ise negatifti.

G kişisi, asemptomatik olmasına rağmen, ertesi gün nefes darlığı ve boğaz ağrısı sorunları baş göstermişti. Dört kişilik ailenin üyeleri uçakta, A ve B‘nin iki sıra önünde oturdu. Ancak uçuş esnasında koltuk değiştirdi.

Araştırmacılar, G‘nin uçuş sırasında enfekte olmadığına, uçuş sonrası izolasyon sürecinde aynı ortamda bulunduğu F tarafından enfekte edildiğine inanıyor. Covid-19 bulaşması, semptomlar başlamadan önce bir kişide 14 gün öncesine kadar dayanabiliyor. Ancak virüs enfekte olduktan sonra ortalama 5 gün içinde semptomlar ortaya çıkıyor. Bu da, G‘nin, 28 Eylül’de enfekte olma ihtimalini bir hayli düşürüyor (ancak imkansız değil).

adbanner