Uçakta Canlı Ayı Taşınır mı?

Irak Havayolları’nın Dubai-Bağdat uçuşu, bir önceki seferde yer alan bir ayının, uçağın kargo kompartmanındaki kafesinden kaçması nedeniyle ertelendi. Şimdi herkes, ‘Ayı kime aitti? Ayının uçakta ne işi vardı? Kafesinden nasıl kaçtı?’ gibi soruların yanıtlarını arıyor.

4 Ağustos 2023 Cuma günü, Irak Hava Yolları’nın IA123 sefer sayılı Bağdat (BGW) – Dubai (DXB) uçuşunun ardından ilginç bir olay yaşandı. YI-ASM kuyruk tesciline sahip yepyeni bir Boeing 737 MAX 8 uçağı ile gerçekleştirilen sefer, 2 saat 1 dakika sürdü. Uçak Dubai’ye inene kadar her şey tamamen rutin şekilde gelişti.

Yer hizmetleri personeli, Boeing 737’nin kargo konteynerini boşaltmak için geldiklerinde, burada serbestçe dolaşan bir ayı gördü. Normalde ayının uçuşta olması planlı bir şeydi. Yani bu olay, sık sık haberlerde gördüğümüz gibi bir hayvanın uçağa gizlice girmesi durumu değildi. Ancak ayının bir konteynır içinde olması gerekiyordu. Yani kargo kompartmanı içinde dolaşması beklenmeyen bir durumdu.

Uçağın kargo bölümünün kapısının aralık olduğu ve bir yer hizmetleri personelinin, uçağın içindeki ayının kafasını okşadığı görüntüler, sosyal medyada viral şekilde yayıldı.

Yaşanan bu ilginç durum nedeniyle, uçağın Dubai’den Bağdat’a yapacağı dönüş uçuşu, yaklaşık dört saat rötarla gerçekleştirilebildi. Dubai’deki havayolu çalışanları ve yer hizmetleri görevlileri, ayıyı sakinleştirmek ve ardından kargo bölümünden güvenli bir şekilde çıkarmak için koordineli bir çaba gösterdi. Ayrıca, uçağın kargo bölümünde, ayı tarafından herhangi bir hasar oluşup oluşmadığının da kontrol edilmesi gerekiyordu.

Neysek ayı, kargo kompartmanından kaçmayı başaramadı. Dubai Havalimanı apronunda bir ayıyı koşarken görmek, havacılık dünyasının en unutulmaz sahneleri arasına girebilirdi.

Irak Havayolları yaşanan yaşanan bu ilginç olay için özür diledi. Ancak yaptığı resmi açıklamada, konuyla ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmekten kaçınan bir dil kullandı.

Yapılan açıklamada: ”Havayolu yönetimi, kargo kompartmanında bir (ayı) taşınmasıyla ilgili olarak, şirketin kontrolü dışındaki nedenlerle Bağdat Uluslararası Havalimanı’ndan Dubai Havalimanı’na yapılan uçuşta yer alan değerli yolcularından özür diler.” ifadeleri kullanıldı.

Uçaktaki Ayı Kimin?

Uzmanlar, konuyla ilgili ilk büyük sorunun, ayının kafesinden nasıl kaçtığı olması gerektiğini söylüyor. Böylesi bir konteyner, ayının kolayca dışarı çıkamaması için kilitlenmek ve emniyete alınmak zorunda. Üstelik havayolu, ayının CITES ve IATA standartlarına göre taşındığını iddia ediyor.

İkinci önemli soru ise ayının tam olarak neden taşındığı ile ilgili. Hayvanların uçakla taşınması söz konusu olduğunda, etik olarak pek çok detay akıllara geliyor. Görünüşe göre hiç kimse, ayının uçakla yaptığı bu yolculuğunun amacını tam olarak bilmiyor.

Ayının kime ait olduğu ve neden taşındığı konusunda herhangi bir ayrıntı bulunmamakla birlikte, Orta Doğu’daki ultra zengin nüfusun bir kısmının, evcil hayvan olarak egzotik ve sıra dışı vahşi hayvanları beslediği biliniyor.

Irak Başbakanı Mohammed Shia’ Al Sudani de sürece dahil oldu ve ayının kafesinden nasıl kaçtığıyla ilgili soruşturma başlatılması emri verdi.

adbanner