Uçakta Etsiz Bitkisel Burger Sunan İlk Havayolu

Yeni Zelanda’nın milli havayolu Air New Zealand, iki yıl önce ABD’de başlayan bir fırtına ile büyük yankı uyandıran; sığır etini bitki bazlı bir ürünle taklit eden Impossible Burger’i yolculara uçakta sunan dünyanın ilk havayolu şirketi oldu.

İmitasyon burger, o kadar gerçekçi ki neredeyse “kanlı” gibi görünüyor. Et olmadan bitkisel bir şekilde hayvansal gıdanın yerinin doldurulmaya çalışıldığı Impossible Burger; vejetaryen burgerlerden oldukça farklı. Amerika’da 2,500 restoranın menüsünde şimdiden kendine yer buldu.

Air New Zealand, Los Angeles – Auckland seferlerinde Ekim ayı sonuna kadar yalnızca business sınıfındaki yolculara bu burgeri sunup; bu sürede de hamburgerin popülaritesini test edecek.

Impossible Burger, yedi yıl önce, Stanford’da biyokimya profesörü Patrick O. Brown tarafından yönetilen bir projenin aralarında Bill Gates’in de olduğu birkaç büyük yatırımcının desteğiyle hayata geçirilen bir proje.

Brown’un amacı, ahlaki ve etik gerekçelerle et yemekten vazgeçmiş ama yine de bu lezzeti tatmak isteyen vejetaryenlere hitap eden bir burger üretmekti. Keşfettiği sır ise, hem hayvanlarda hem de bitkilerde bulunan, heme olarak bilinen demir açısından zengin bir molekülden “bitki kanı” yaratmaktı.

Heme ile yapılan bitki burgeri ızgara yapıldığında, tıpkı sığır etinde olduğu gibi kırmızıdan kahverengiye dönüyor. Lezzeti ise Brown’a ve onun 50 kişilik şefler, çiftçiler ve bilim adamlarından oluşan ekibine göre bire bir aynı. Kullanılan diğer malzemeler ise buğday, hindistancevizi yağı ve patates.

Nashville’de Impossible Burger’i deneyimleyen bir yazar; tadı ve dokusunun gerçek sığır eti ile korkunç bir benzerliğe sahip olduğunu kanıtlayan şeyin, burgerin ortasından aşağı doğru akan kırmızı suyu olduğunu belirtiyor.

Vejeteryanlığın teşvik edilmesi söz konusu olduğunda sorumluluğu alan tek marka Air New Zealand değil. Virgin Grubu’nun sahibi Sir Richard Branson da kısa bir süre önce çevresel nedenlerden ötürü kırmızı et yemeyi bıraktığını açıklamıştı. Branson da yüksek teknoloji ürünü olan ete alternatif ürünlere yatırım yapıyor. Beyond Meat bunlardan biri. Tadı ve görünüşü gerçek et ile birebir aynı olan ürünün önümüzdeki süreçte daha da popüler olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Virgin Atlantic ve diğer büyük havayolu şirketlerinin, uçaklarında sunduğu ikramlarda Impossible Burger gibi ürünlerle hizmet vermeye başlayıp başlamayacakları şuan için meçhul. Ama sektörün, bunun için hazır durumda olduğunu söylemek mümkün.

Kolombiya’nın milli havayolun Avianca’da sunulan vejetaryen menü, yanında bir bıçak ve çatalla servis edilen jelatinle sarılmış bir elma ve armut. Eğer Impossible Burger gibi lezzetler uçakta sunulacak duruma gelirse çok büyük ilgi göreceğinden kimsenin kuşkusu yok.

adbanner