Uçakta Kabin Bagajı Neden Yasak?

Pandemi ile birlikte, havayolu seyahatlerimizdeki en önemli değişikliklerden biri kabin bagajları.

İtalya başta olmak üzere bir çok ülkede uçağa kabin bagajı almak tamamen yasak. Bizde ise çok küçük bir kabin bagajını yanınıza alma hakkınız var. Erkekler için bilgisayar ya da evrak çantası; kadınlar için küçük kişisel çantaları; çocuklu aileler için ise çocuğun temel ihtiyaçlarını bulunduran bir çantanın yanınıza alınmasına izin veriliyor.

Alınan bu kararın en önemli nedeni, yolcuların uçağa biniş ve inişi sırasında koridorda uzun kuyruk oluşumunu engellemek. Bu sayede yolcuların birbirleriyle temasının olabildiğince azaltılması amaçlanıyor. Böylece Covid-19’un yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Ancak pek çok yolcu, uçaklarda özellikle orta koltukların boş bırakılmaması nedeniyle yolcuların seyahat boyunca çok yakın temasta olduğunu; dolayısıyla kabin bagajı için alınan bu kararın göstermelik bir uygulama olduğu görüşünde.

Bazı havayolları ise, uçak içi sosyal mesafe kuralları ve diğer uygulamaların daha fazla önemsenmesi gerektiği görüşünde olduğu için kabin bagajı sınırlamasına gitmiyor. Uçağa biniş (boarding) prosedürlerini değiştiren; uçakta hijyen ve temizlik uygulamalarını zenginleştiren; personelin ve yolcuların maske ve kişisel koruyucu ekipmanları kullanımı konusunda daha sert önlemler alan havayolları, yolcuların kabin bagajlarına yönelik bir değişiklik yapma gereksinimi duymuyor.

https://www.instagram.com/p/CCyhuuwJcI_/?igshid=5fyyl73o8ip8

adbanner