Uçakta Kafatası Taşınır mı?

Meksikalı yetkililer, Querétaro Kıtalararası Havalimanı’nda (QRO) uyuşturucu ve ateşli silah sevkiyatlarını hedef alan bir operasyon için yapılan X-Ray taraması sırasında, bir paketin içinde dört insan kafatası buldu. Paket, Amerika Birleşik Devletleri’ne gidiyordu.

TV Azteca’da yer alan habere göre, bulunan dört kafatası, şeffaf plastik sargı ve alüminyum folyoya sarılarak bir koliye yerleştirilmişti. Kafataslarının içinde bulunduğu paketin, Michoacán Eyaleti’ndeki Apatzingán şehrinden, Güney Carolina’nın Manning şehrine gitmek üzere yola çıktığı ve Querétaro Havalimanı merkezli operasyon yapan bir kargo şirketi tarafından taşındığı ortay çıktı.

Meksika Ulusal Muhafızları, 31 Aralık’ta, taramanın ve kafataslarının görüntüsünü kamuoyu ile paylaştı.

İnsanlara ait uzuvların taşınması için gerekli hiç bir evrak bulunmayan bu operasyonda, kafataslarının neden ve özellikle de bu kadar gelişigüzel bir şekilde sevk edildiği net olarak bilinmiyor. Tıbbi veya araştırma amaçlı olsa da cenazelerin kargo yoluyla ve uluslararası sınırların ötesine taşınması için çok katı kurallar bulunuyor.

Böylesi bir işlem için gerekli evraklara ek olarak, cenazenin yakın akrabalarından birinin açık rızası gerekiyor. Uçakla cenaze taşınması sık yapılan bir eylem olmasına rağmen, cenazeler uçakların kargo bölümünde ayrı ayrı taşınıyor ve hatta uçağa farklı araçlarla götürülüyor.

Havalimanında bulunan kafatasları

Meksika Anayasası’nda, herhangi bir insan kalıntısının taşınması bulunan açık hükme göre: “Cenazelerin ülke topraklarından çıkarılması ve taşınması, ancak Sağlık Bakanlığı’nın izni; adli makamların veya Kamu Bakanlığı’nın emriyle yapılabilir.”

Başsavcılık şimdi kafataslarının kökenini ve bu nakliye işleminde herhangi bir illegal durum olup olmadığını araştırıyor. Yetkililer çok nadir yaşanabilecek böylesi bir olayı çözmeye çalışırken, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili daha fazla ayrıntının ortaya çıkması bekleniyor. Çoğu kargo paketi, özel olarak hedef alınmadıkça, X-Ray’den geçmiyor. Bu da kafataslarının tespit edilmesinin, tamamen tesadüf olduğu anlamına geliyor.

Querétaro Kıtalararası Havaalanı, Meksikalı bölgesel havayolu TAR’a ev sahipliği yapıyor.

Querétaro Kıtalararası Havaalanı, ERJ145 uçaklarından oluşan bir filoya sahip olan ve 17’den fazla yerel havaalanına uçan bölgesel taşıyıcı TAR’a ev sahipliği yapıyor. QRO Havalimanı ayrıca, American Airlines (Dallas-Ft. Worth), United Airlines (Houston) ve Volaris Airlines (Chicago) uçuşlarıyla ABD’ye bağlantılı durumda. İç hatlarda ise Aeromexico, VivaAerobus ve Volaris, bu havalimanından büyük şehirlere bağlantılar sunuyor.

Querétaro Kıtalararası Havaalanı, aynı zamanda UPS, DHL, Cargojet gibi önemli kargo şirketleri tarafından, Frankfurt, Los Angeles ve diğer büyük şehirlere kıtalararası nakliye operasyonları yapılan, Meksika’nın önemli kargo merkezlerinden biri durumunda. 2022 yılı itibariyle ülkenin en yoğun dördüncü kargo havalimanı olarak biliniyor.

adbanner