Uçakta Kolçaklara Dirseğini Koymak Hangi Yolcunun Hakkı?

Seyahat esnasında uymak zorunda olduğumuz ancak yazılı olmayan bazı kurallar var. Bu kurallara riayet etme şeklimiz sosyal hayatta nasıl biri olduğumuzla ilgili de fikir veriyor. Bu ikilemlerden biri şu: Uçaktaki kolçakları kullanmak kimin hakkı?

Özellikle ekonomi sınıfında uçak koltukları giderek daralıyor ve sıklaşıyor. Yolcuların hareket kabiliyeti neredeyse sıfıra indirilmiş durumda. Hal böyle olunca da uçuş esnasında kendimizi biraz daha fazla rahat hissedebileceğimiz her hamle önemli hale geliyor.

Yanımızdaki koltukta oturan yolcu ile resmi sınırımızı belirleyen kolçakların önemi tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Dirseğimizi dayayarak seyahat konforumuzu biraz da olsa yukarı çeken o kolçağı kullanmak kimin hakkı konusu her zaman büyük tartışmaya neden oluyor.

Kolçaklar teknik olarak her iki koltuğun ortak bir parçası. Bu yüzden kullanımı konusunda çeşitli ikilemler mevcut. Kimi yolcular hızlı olanın ve dirseğini ilk önce koyanın bu hakkı elde ettiğini düşünüyor. Bazı yolcular ise birinin dirseği daha geriye koyması durumunda, kolçağın ortaklaşa kullanılabileceği görüşünde.

İlgili Haber | Kolçaktaki Gizli Buton

Bazı yolcular ise kolçakların kullanım hakkının kesinlikle orta koltukta oturan yolcuların hakkı olduğunu düşünüyor. Çünkü pencere ve koridor tarafında oturan yolcuların birer avanjata sahip olduğu ancak orta koltukta oturan yolcunun kolçaktan başka hiçbir konfor aracı olmadığı görüşündeler.

Kolçağın paylaşımı ve kullanımı konusunda yanımızdaki yolcu ile iletişime girip girmemek veya ondan izin alıp almamak konularında da çeşitli görüşler var. Yolcuların bir kısmı kibarca ricada bulunmak veya doğrudan yanımızdaki yolcu ile iletişim kurarak bu sorunun çözülmesi gerektiğini savunurken; yolcuların bir kısmı ise yolcuyla direkt iletişim kurmak yerine kabin memurundan yardım istenmesi gerektiği görüşünde…

adbanner