(Photo by Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Uçakta Maske Takmayan Yolcuya Hapis Cezası

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) 6 Ocak’ta yaşanan kanlı Capitol isyanının ardından, uçakta meydana gelen olayların sayısının artışına bağlı olarak, kural tanımayan sorunlu yolcular için daha katı tedbirler alınacağını açıkladı.

FAA, aldığı yeni kararlar doğrultusunda “havayolu mürettebat üyelerine saldıran, onları tehdit eden, işlerini yapmalarını engelleyen ve gökyüzünde olay çıkaran” kural tanımaz yolculara, hapis cezasının yanı sıra 35.000 Dolar’a kadar para cezası verilebileceğini duyurdu. Alınan bu radikal karar, COVID-19 salgını nedeniyle şu anda havayollarının ciddi şekilde sorun yaşadığı, uçakta maske takmayı reddeden yolcular için de geçerli olacak.

Yeni kurallar, ABD’nin başkenti Washington’da yaşanan tatsız Capitol Hill olayları sürecinde, Washington D.C. uçuşlarında yolcuların bir kısmının aynı uçakta seyahat eden milletvekillerini, bir kısmının da kabin personellerini hedef alan saldırgan tutumlarının ardından alındı. American Airlines’ın DC’den Phoenix’e yapılan bir uçuşunda, kaptan pilot, uçakta olay çıkaran gruba, eğer taşkınlığa son vermezlerse uçağı Kansas’ın ortasına indireceği yönünde ciddi bir uyarı yapmak zorunda kalmıştı.

FAA, son zamanlarda maske takmayla ilgili aksaklıklar da dahil olmak üzere, uçaktaki yolcular arasında asi ve kuralsız davranışların arttığını söylüyor. Yeni kararlar, saldırı, tehdit, sindirme veya mürettebata müdahale vakalarının doğrudan kolluk kuvvetlerine iletileceği anlamına geliyor. Bu iyi bir gelişme olarak kabul ediliyor. Ancak, bir yolcunun uçakta maske takmamasının federal yasaları ihlal anlamına gelmediğini belirten yeni kurallar arasında önemli bir uyarı var: ihlal, yalnızca maske takmayan yolcunun davranışları agresifse geçerlilik kazanıyor.


İlgili Haber | Uçakta Sorunlu Yolcu Artıyor


Yeni yönergenin 30 Mart’a kadar yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. FAA Başkanı Steve Dickson yaptığı açıklama ile alınan kararı, “Uçmak en güvenli ulaşım şeklidir ve alınan bu kararların altına imza atma nedenin, uçmanın en güvenli ulaşım şekli olduğu gerçeğini devam ettirmek” şeklinde özetliyor. FAA daha önce, kural tanımaz yolcuların, uyarıldığı, kendilerine psikolojik destek teklif edildiği veya hukuki cezalarla karşı karşıya kaldıklarını açıklamıştı.

Son dönemde ABD’de çok sayıda sektör yöneticisi ve politikacı, Kongre Binası’ndaki Trump yanlısı ayaklanmaya katılanların kara listeye alınması çağrısında bulundu. Buna ek olarak, Alaska Havayolları, Washington Dulles Havaalanı’ndan Seattle-Tacoma Havaalanı’na yapılan bir uçuşta maske takmayı reddeden ve olay çıkaran 14 yolcuyu kara listeye aldığını ve bir daha uçurulmayacağını duyurdu.

FAA, havayollarının kara listeleri üzerinde düzenleme yetkisine sahip değil; ancak son 10 yılda “kural tanımaz yolculara ilişkin 1.300’den fazla yaptırım başlatıldığı” açıklandı.


İlgili Haber | Havayolları Kimleri Kara Listeye Alabiliyor?


FAA’nin kararları ayrıca, Başkan Joe Biden’in göreve başlaması öncesinde ülkenin başkentinde yaşanan gerginliklere yönelik detaylar da içeriyor. Yetkililer, insanları, Washington D.C.’ye gelmemeleri konusunda uyardı. Airbnb devir teslim haftası için tüm rezervasyonları iptal etti ve nefret grupları veya Capitol Binası’nda yaşanan olaylarla ilişkili olduğu belirlenen kullanıcılarının hesaplarının askıya alınacağını duyurdu.

Delta Air Lines CEO’su Ed Bastian, CNBC’ye verdiği demeçte,  Washington D.C. bölgesine uçan yolcuların, ateşli silahları ile birlikte uçmasına izin vermeyecekleri kararını paylaştı.”Washington’da son birkaç haftadır yaşanan olaylar nedeniyle hepimiz yüksek alarmdayız” dedi.

Ulusal Parklar Servisi, Washington Anıtı’ndaki turları geçici olarak iptal etti ve Ulusal Alışveriş Merkezi ve Anıt Parkları’ndaki yollara, park alanlarına ve tuvaletlere halk erişiminin kapatılabileceği duyuruldu.

adbanner