Uçakta Neden Üşüyoruz?

Uçakla seyahatlerimiz boyunca kabindeki hava durumu ile boğuşuyoruz dersek yanlış olmaz.

Kabin, ortalamanın üzerinde soğuk tutulduğu için de genellikle üşüyoruz. Hele ki yolculuğumuz sıcak bir destinasyondan başladıysa!

Amerikan Test ve Malzeme Örgütü (ASTM) tarafından yürütülen bir araştırma, bu durumun nedeninin, yolcuların uçakta kendilerinden geçme (senkop) ihtimallerini azaltmak olduğunu söylüyor.

Yapılan çalışmada, kabin basıncı ve sıcaklığı ile uçuşlarda bilinç kaybı arasındaki korelasyon incelenmiş.

Vücut dokusunun yeterli oksijeni alamaması yani “hipoksi” oluşma ihtimali, havayolu ile seyahatlerde normale göre daha yüksek.

Çalışma, aşırı ısınmış veya yüksek basınçlandırılmış kabinlerin, durumu daha da tetikleyip, yolcuların bayılma riskini artırabildiğini ortaya koyuyor.


İlgili Haber | Uçaklar Havanın Soğuk Olmasını İster!


Tüm yolcular, kendi vücut sıcaklıkları farklı olduğu için, bulunduğu ortamın sıcaklığına farklı reaksiyonlar veriyor. Bu yüzden, havayolları da kabini biraz serin tutmayı, yolcuların bilincini kaybetmesine tercih ediyor. Ayrıca yapılan başka çalışmalar kabinde sıcaklık artırıldıkça yolcularda mide bulantısı problemlerinin daha da arttığını da gözlemlemiş.

Pilotlar büyük kokpit camları ile kuşatıldıkları ve sürekli güneş ışınlarına maruz kaldıkları için kokpiti çok daha serin tutmaya çalışıyor. Kabindeki sıcaklık ise bölgesel olarak ayrı denetleyici sistemler ile kontrol edilmeye çalışılıyor.

Amerikan Federal Havacılık Dairesi FAA, kabinde yolcu başına ve dakika başına pompalanması gereken temiz havanın standartlarını ayrı ayrı belirlemiş olsa da kabindeki havanın sıcaklığı hakkında belirli bir standart getirmemiş. Ancak genel olarak havayolları, kabin içi sıcaklığı 23-25 santigrat derece arasında tutmaya çalışıyor.

Ama üzülmeyin, önümüzdeki günlerde bu konuda daha mutlu günler bizi bekliyor. Zira yeni nesil uçaklarda, kabin içi sıcaklığının, daha hassas bir şekilde ayarlanabildiği gelişmiş termostat sistemleri var.

Fakat siz yine de profesyonel bir uçak yolcusuna, uçuşta ne giydiğini sorarsanız cevabın asla değişmediğini göreceksiniz: “Kat kat giyinirim!” Yani siz de öyle yapın! Hem hasta olmayın hem de kabin memurundan battaniye alabilmek için dil dökmek zorunda kalmayın!

adbanner