Uçakta Sigara İçmenin Cezası Nedir? | Boarding Info

Written by 16:49 Bunları Biliyor Musunuz?, HAVACILIK

Uçakta Sigara İçmenin Cezası Nedir?

Türk Hava Yolları’nın TK2249 sefer sayılı Şanlıurfa-İstanbul seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçağında ilginç bir olay yaşandı.

Kabin ekipleri, İ.H.A. isimli yolcunun uçağın arka tuvaletinde sigara içtiğini tespit etti. Yolcu hakkında ‘kural dışı yolcu’ formu düzenlenirken, kokpit ekibi de İstanbul Havalimanı Hava Trafik Kulesi ile irtibata geçerek durumu anlattı ve uçağa polis istedi.

Saat 21:50 sularında İstanbul Havalimanı’na yapılan inişin ardından uçağın kapısı açıldığında, sigara içen yolcu İ.H.A. büyük bir sürpriz yaşadı. Karşısında İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekibini gören yolcu, hakkında işlem yapılmak üzere polis merkezine götürüldü. Tutanak tutulan yolcuya, SHGM tarafından 2 bin 603 TL idari para cezası kesildi.

2022 Yılında Uçakta Sigara İçmenin Cezası Ne?

31 Aralık 2021 tarihi itibariyle, Sivil havacılıkta uygulanacak idari para cezaları değişti. Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun ilgili maddelerine aykırı davrananlara uygulanacak idari para cezaları, yeniden değerleme oranında (yüzde 36,2) artırıldı.

Uçuş emniyetini kasıtlı riske eden pilotlara 25 bin 800 lira, izinsiz lazer veya havai fişek gösterisi yapan kişiler ile uçak içinde duman çıkaran cihaz ve mamulleri kullanan yolculara 3 bin 868 Lira idari para cezası verilecek.


İlgili Haber | Uçak Tuvaletinde Neden Kül Tablası Var?


KURAL DIŞI YOLCU

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü – SHGM yönetmeliklerine göre, uçak içerisinde duman çıkartan cihaz ve tütün mamullerini kullananlar, ‘kural dışı yolcu’ olarak kabul ediliyor. Kural dışı yolculara idari para cezası kesilirken, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde idari yaptırım kararlarına itiraz edilebiliyor. Ayrıca uçağın rötar yapması, başka bir meydana inmek zorunda kalması gibi durumlarda hava yolu şirketleri, kural tanımaz yolcuya tazminat davası da açabiliyor.


İlgili Haber | Uçakta Sorunlu Yolcu Sayısı Artıyor


KARA LİSTEYE ALAN HAVA YOLLARI VAR

Öte yandan yurt dışındaki bazı hava yolu şirketleri, kural tanımaz yolcuları kara listeye alıyor. Bu yolculara ömür boyu veya belirli bir süre bilet satmıyor. Hatta bazı ülkelerde kara listeye giren yolcuların isimleri havacılık otoriteleri ile paylaşılıyor. O ülkedeki diğer havayolları da yolcuyu kara listelerine alabiliyor.


(Visited 1.548 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info