Uçan Otomobil AirCar Gökyüzü İle Buluşmaya Hazır

Slovak Ulaştırma Otoritesi, Klein Vision şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen füturistik uçan araba AirCar’ın 70 saatlik zorlu testleri tamamladıktan sonra resmi olarak Uçuşa Elverişlilik Sertifikası almaya hak kazandığını açıkladı. Uçak ve otomobil özelliklerine sahip hibrit aracı uçurmak için bir pilot lisansına ihtiyacınız olacak.

AirCar, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı EASA standartlarına uygun olarak 200’den fazla kalkış ve inişi başarıyla gerçekleştirdi. Klein Vision yetkilileri, uçağın zorlu test uçuşları boyunca şaşırtıcı bir stabilite (kararlılık) sergilediğini açıkladı. Hatta pilotların uçağın kumandalarına dokunmasına gerek kalmadan, otonom şekilde, iniş kalkış yapabildiği de duyuruldu.

Profesör Stefan Klein’ın kendi adını taşıyan firması, 30 yılı aşkın bir süredir AirCar üzerinde çalışıyor. Bugüne kadar bir dizi farklı prototip test edildi. Prototip 1 olarak bilinen ve uçuşa elverişlilik sertifikası almaya hak kazanarak, gökyüzü ile buluşmak için kritik bir dönüm noktasını aşan AirCar, 160 beygir gücünde benzinle çalışan 1,6 litrelik bir BMW motoru ve sabit pervaneye sahip. AirCar saatte 118 mil ( 190 km) maksimum hız ile 8.200 ft (2,5 km) irtifada uçabiliyor. Aracın kanatları katlandığında, normal bir park yeri kadar yer kaplıyor.

Transformer benzeri iki kişilik hibrit uçan otomobil, sadece iki dakika 15 saniye gibi bir süre içinde, spor arabadan uçağa dönüşebiliyor. Geçtiğimiz Haziran ayında Klein, Prototip 1 ile Slovakya’nın Nitra ve Bratislava şehirleri arasında 35 dakikalık bir uçuşu sorunsuz tamamlamıştı. Bu uçuşun ardından, emniyetli bir şekilde inişi tamamlayan profesör, bir düğmeye basarak, uçağın kanatlarını geri çekti ve otomobili ile şehir merkezinde yolculuğuna devam etti.

Şirket, AirCar ile tipik seyahat sürelerinin yarıya indirildiğini iddia ediyor. Ancak AirCar’ı uçurabilmek için bir pilot lisansına ihtiyacınız olacağını belirtmekte fayda var.

Stefan Klein, AirCar’ın uçuşa elverişlilik sertifikasının, çok verimli uçan arabaların seri üretiminin kapısını açtığı görüşünde. Bunun da orta mesafeli seyahatleri sonsuza kadar değiştirme yeteneğinin resmi ve nihai teyidi olduğunu belirtiyor.

Klein Vision şirketi, ilk AirCar’ın bir yıl içinde ticari olarak satışa sunulmasını umuyor. Aynı zamanda, yaklaşık maksimum hızı 300 km olan ve 1000 km menzile sahip olan daha güçlü bir versiyonun da 12 ay içinde sertifikalandırılması hedefleniyor.

Özetle 2023, uçan arabalar için kritik bir yıl olacak gibi görünüyor.

adbanner