Kanada’dan Uçak Kazası Kurbanlarının Yakınlarına Oturma İzni

Ukrayna Havayolları’nın Boeing 737’sinin Tahran’da roketle ‘yanlışlıkla’ düşürülmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. İran Hükümeti’nin yaşamını yitirenlerin yakınlarına 150 bin Dolar tazminat ödeyeceği haberlerinin ardından; Kanada Hükümeti de kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına daimi ikamet hakkı vereceğini açıkladı!

8 Ocak 2020 sabahı, Ukrayna Havayolları’nın PS752 sayılı uçuşu ile Tahran’dan Kiev’e uçmak üzere havalanan Boeing 737-800, İran Devrim Muhafızları tarafından, kalkıştan kısa bir süre sonra düşürüldü. 176 yolcu ve mürettebatın tamamı yaşamını yitirdi. Kazanın üzerinden 1 sene geçmesine rağmen; olayla ilgili yeni gelişmeler ve haberler gelmeye devam ediyor.

Roketli saldırı, 2019-2020 yıllarında Basra Körfezi krizi sırasında, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Hizbullah’ın Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’ne saldırısına misilleme olarak, İranlı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü, insansız hava aracı saldırısından 5 gün ve İran’ın Irak’taki ABD üslerine yaptığı füze saldırılarından saatler sonra meydana geldi.

Saldırı ile ilgili ilk video bir cep telefonuyla çekildi ve sosyal medyada paylaşıldı. Video yayıldıktan hemen sonra, Avrupalı ve ABD’li yetkililer, uçağın füze ile düşürülmüş olabileceği ihtimalini ortaya attı. İran Hükümeti başlangıçta bu iddiayı kesin bir dille reddetti. Ancak Batılı istihbarat teşkilatları tarafından yapılan soruşturmalar, uçağın iki adet havadan havaya füzeyle düşürüldüğünü net olarak ortaya çıkardı.


İlgili Haber | Füzeyle Düşürülen Yolcu Uçakları


İran Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Abedzadeh, uçağın kara kutusunu, Fransa’ya teslim etmeyeceklerini söylemiş; ancak İran’daki sistemlerin, bilgileri okumak için yeterli olmadığı ortaya çıkmıştı. 11 Ocak’ta İran Hükümeti, ordunun gerçekten de uçağı bir seyir füzesi sanarak düşürdüğünü itiraf etti. Bu itirafın ardından, ülkede büyük protestolar başladı.

Uçakta hayatını kaybedenlerin çoğu, Kanada’ya göç etmiş olan İran vatandaşlarıydı. Kurbanların İran’daki arkadaşları ve aileleri, üniversitelerde ve ülkenin pek çok yerinde hükümete karşı protestolar düzenledi.

Bu dönemde evlatlarını ve yakınlarını kaybeden aileler, İran Devleti aleyhine dava açtı. Geçtiğimiz haftalarda, İran Devleti’nin her aileye 150 bin Dolar tazminat ödemesine karar verildi. Bu kararadan sonra, Kanada Devleti de kazada yakınlarını kaybeden ailelere daimi ikamet (oturma izni) vereceğini açıkladı.

İran hükümeti, dün yaptığı açıklama ile saldırının faillerinin tutukladığını duyursa da toplum nezdinde bu haberin inandırıcılığı oldukça düşük. Saldırının yıl dönümünde sosyal medyada yapılan paylaşımlar ile hayatını kaybedenler anıldı.

Milad Gheibi

adbanner