LONDON, ENGLAND - OCTOBER 3, 2017: A British Airways passenger plane (Boeing 747) flies into the clouds after lifting off from Heathrow International Airport in London, England. (Photo by Robert Alexander/Getty Images)

Uçuş Korkusunu Yenmek İçin İpuçları

Çoğu insan, bir araba kazası yaşama ihtimalinin; uçak kazası yaşama ihtimalinden çok dah yüksek olduğunu bilir. İstatistikler de bize bunu söylüyor olsa da bütün bunlar çoğumuz için uçuşun korkutucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İnsanların yaklaşık yüzde 25’inin uçmak ile ilgili endişeler taşıdığı tahmin ediliyor. Amerikan Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü ise aviofobinin (klinik uçuş korkusu) nüfusun yaklaşık yüzde 6,5’ini etkileyen bir rahatsızlık olduğunu söylüyor.

Uçuş korkusu genellikle doğrudan uçağın yere çakılması üzerinden gelişmiyor. Klostrofobi, kontrol veya bilgi eksikliği, yükseklik korkusu veya türbülansa dair genel bir hoşnutsuzluk gibi farklı sebepler üzerinden uçuş fobisinin gelişmesi daha olası senaryolar arasında gösteriliyor.

İngilizlerin milli havayolu British Airways, insanların uçuş korkusuyla mücadele etmelerine yardımcı olmak için bir kurs geliştirdi.

Bir gün süren ve “Güvenle Uçmak” adlı kurs, endişeli seyahatseverlerin korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için kurgulandı. British Airways’te Kaptan Pilot olarak görev yapan ve “Güvenle Uçmak” Programı’nın Direktörü Steve Allright, kursa katılan insanların en az yüzde 90’ının uçaklar ve havayolu seyahatleri hakkındaki korkularını azalttıklarını söylüyor.

Korku dolu anlar yaşanırken hatırlanması zor olsa da, Allright uçarken sakin kalmanın ilk adımının, hem uçağınıza hem de pilotlarınıza güvenmek olduğunu söylüyor. “Unutmayın, uçak havada olmaktan hoşlanır” diyen Allright, uçakların havada olacak şekilde tasarlandıklarını ifade ediyor. Pilotlar ve kabin mürettebatının da havada olmaktan hoşlanıyor olmaları sebebiyle, uçak kabinlerinin son derece güvenli bir ortam olduğu düşüncesinde.

İlgili Haber | Türbülans Korkusunu Kağıt, Kalem ve Pipetle Aşın!

Türbülansların uçuşun tamamen normal ve standart bir aşaması olması nedeniyle, türbülans anlarında tamamen rahat olduklarını söyleyen kaptan pilot, ‘koşullar ne olursa olsun, pilotunuz güvenliğinizden ödün vermeden, sizi gideceğiniz yere ulaştıracak en rahat yolu ve seçeceği bulacaktır’ diyor. Yolcular gibi kendilerinin de uçağın içindeki hareketlenmeyi yaşadıklarını belirten Allright, ‘yolcu konforu için daima daha yumuşak ve sarsıntısız bir sürüş tercih ediyoruz’ diye ekliyor.

Ancak pilotlar, “o irtifada başka bir uçak bulunması veya o sırada uçağın ağırlığı yakıt durumu” gibi çok sayıda sebebe bağlı olarak sarsıntısız uçuşa devam edecekleri bir irtifaya ulaşamayabilir. İşte böylesi türbülansın kaçınılmaz olduğu durumlarda bile, “ticari yolcu uçakları en şiddetli türbülansa bile dayanacak şekilde üretilmiştir. Emniyet kemerinizi taktığınız sürece yüzde 100 güvende olursunuz.” diyerek yolcuları rahatlatıyor.

Allright’ın uçuş korkusuyla savaşmak için vermeyi ihmal etmediği birkaç ipucu da var:

  • Nefes almak: Endişeli hissettiğinizde, önce nefesinizi tutun. Sonra uzun ve derin bir nefes alın; ardından uzun ve derin bir nefes daha alın. Uzun derin nefes almaya devam edin. Derin nefesi kas kasılmasıyla birleştirin. Kalçanızı sıkmak en etkili yöntemdir. Çünkü omuriliğinizde yukarı ve aşağı giden diğer sinir sinyallerini etkisiz kılar.
  • Zaman yönetimi: Uzun bir uçuşu yarım saatlik bölümlere ayırın. Bu bölümler için de yapacaklarınızı önceden planlayın. Belki de asla normalde yapmayacağınız şeyler yapmalısınız. Mektup yazın, film izleyin, kitap okuyun, yemek yiyin. ”
  • Görselleştirmek: Uçuşun gerçekleşmekte olduğunu düşünmek yerine kendinizi “uçağın sevdiklerinizin kollarına, hoş ve sıcak bir iklime ya da başarılı bir iş toplantısına attığınızı” hayal edin.
  • Konuşmak: Kabin ekibine sinirli veya endişeli bir yolcu olduğunuzun bilgisini verin. Uçuş sırasında meydana gelen herhangi bir şey hakkında endişeleriniz varsa soru sormaktan çekinmeyin. Güvenliğiniz ve rahatınız onların en yüksek önceliğidir ve sorularınızı cevaplayamazlarsa pilotlarla iletişime geçecekler ve size geri bildirimde bulunacaklardır.
  • Teknolojiyi Kullanmak: Uçuş korkunuzu kontrol altında tutmaya yarayacak ve size çeşitli bildirimler yapacak çeşitli uygulamaları indirin veya korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olmak için özel olarak hazırlanmış bir çalma listesini dinleyin.
adbanner