Uçuş Rotaları Uydularla Nasıl Verimli Hale Gelecek? | Boarding Info

Written by 23:40 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Uçuş Rotaları Uydularla Nasıl Verimli Hale Gelecek?

İtalyanların yeni ulusal havayolu ITA Airways, operasyonel emniyeti, güvenilirliği ve güncelliği artırmak için, uçuşlarında Iris teknolojisini kullanmaya başlayacak.

ITA Airways, uçuş planlamalarını ve operasyonlarını optimize etmek amacıyla, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile güçlerini birleştirdi. Ortaklık sayesinde ITA, pilotların Hava Trafik Kontrol Kulesi (ATC) ile dijital olarak bağlantı kurması için ESA’nın benzersiz teknolojisinden yararlanabilecek. ESA’nın geliştirdiği teknoloji, kule ile pilotlar arasındaki iletişim ve koordinasyonu büyük ölçüde geliştireceği için, operasyonların daha emniyetli ve verimli hale geleceği düşünülüyor. Bu teknolojinin, uçuş gecikmelerini ve iletişim hatalarını azaltarak, hava yolu seyahatlerini optimize etmesi bekleniyor..

Uzay çağı teknolojisi uygulanacak

ITA Airways’in kullanmaya başlayacağı yeni teknoloji, Inmarsat’ın ESA destekli Iris teknolojisidir. Iris, uçaktan ve pilotlardan ATC’ye ve tersi yönde bilgi aktarmak için uydu iletişimini kullanıyor. Bunu güvenli, hızlı, yüksek bant genişliğine sahip iletişim bağlantıları kullanarak gerçekleştiriyor.

Çoğu havayolu uçuşlarında GPS navigasyonunu kullanırken, bu havayollarında uçan pilotların bir çoğu bunu ATC ile iletişim kurmak için kullanmaz.

Bu teknoloji kullanılarak, ATC hava trafiğini daha iyi izleyip yönlendirebildiği için uçuşlar optimize edilebilir. Bu, uçakların bekleme düzenine girme ihtimalini, kalkış veya iniş izni için harcanan zamanı ve ATC’nin hava trafiğini yönlendirmek için harcadığı fazladan zamanı azaltarak uçuşları daha verimli hale getirecek.

ESA, Iris teknolojisinin, uçuş verimliliğini artırarak, havayolunun karbon emisyonlarını azaltmaya önemli ölçüde yardımcı olacağını öngörüyor. Geliştirilmiş ATC yönetimi ile havayolunun karbon emisyonlarının %10 oranında azaltılabileceğine inanılıyor.

Iris, hava trafiği yönetiminde dönüşümsel bir adım atarak, havayolları ve bir bütün olarak havacılık endüstrisi için operasyonel ve çevresel faydalar sağlarken, aynı zamanda yolcular için uçuş deneyimini geliştirecek.”

Iris, hava trafiği yönetiminde dönüşümsel bir adım atarak, havayolları ve bir bütün olarak havacılık endüstrisi için operasyonel ve çevresel faydalar sağlarken, aynı zamanda yolcular için uçuş deneyimini geliştirecek.

Ayrıca teknolojinin, ATC’nin trafiği daha etkin bir şekilde izlemesini ve koordine etmesini sağlayarak, pist ihlallerinin sayısını azaltmaya da yardımcı olacağı tahmin ediliyor. Küresel olarak hava trafiğindeki artış ve kontrolörlerin iş yükünün artmasına bağlı olarak, son dönemde pist ihlalleri ve kazaya davetiye çıkaran olayların sayısı bir hayli arttı. Iris teknolojisi, bu stresin bir kısmını hafifletmeyi; pilotların ve ATC’nin kendilerini bir karmaşık durumun içinde bulmasını engellemeyi umuyor.

ITA Airways, halihazırda Iris teknolojisini uygulayan dört havayolu arasına katılacak. easyJet, Transavia Airlines, Virgin Atlantic ve Jet2, 14 Avrupa ülkesindeki ATC operasyonlarında, Iris teknolojisinden yararlanıyor. Bu gelişme, ITA’nın bu teknolojiyi birçok uçuş rotasında kullanabileceği anlamına geliyor.

(Visited 14 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info