Uçuşta Kulak Tıkanıklığı Yaşayanlara Öneriler

Uçaktan indiniz. Havaalanından çıkmanızın üzerinden iki saat geçti ve hala kulaklarınız tıkalı. Zaman zaman hepimizin başına gelebilecek bir problemdir bu. Size hafif bir rahatsızlık ve huzursuzluk hissiyatı veren; gittiğiniz yerde tur rehberiniz dinlerken, iş toplantınızı takip etmeye çalışırken veya otelin lobisinde arkadaşlarınızla sohbet ederken mücadele etmek zorunda kaldığınız bir problemdir kulak tıkanıklığı. Üstelik önlem almazsanız tüm seyahatlerinizi bir eziyete dönüştürebilir.

Bu durumun neden olduğu acı ve rahatsızlığı açıklayan en uygun tabir “kulak barotravması”dır. Kendi kendine sona ermesini beklemek yerine, bu rahatsız edici hissiyatı ortadan kaldırmak için doğal ve güvenli bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Östaki tüplerinizi temizlemek ve kulağınızdaki zararlı sıvıları tahliye edebilirsiniz. Bu teknikler, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu sebebiyle kulağınızın uçuştan saatler önce tıkandığı durumlar için de kullanılabilir. Zira tıkanmış bir kulak ile seyahat etme deneyiminin yaşamak istemeyeceğiniz kadar kötü olduğunu söyleyebilirim.

UÇAKTA KULAKLAR NEDEN TIKANIYOR?

Tıkanmışlık hissiyatının ardında yatanları anlamak için hızlı bir anatomi dersine ihtiyacınız olacak. Kulağınız üç bölümden oluşuyor: Dış kulak, orta kulak (kulak zarını da barındırır) ve iç kulak. Orta kulak, burun ve kulağınız arasındaki hava basıncı seviyelerini stabilize etmek görevini yürüten östaki borusu olarak adlandırılan bir geçit vasıtasıyla burun ve üst boğazın arkasına bağlanır.

Uçuş esnasında hava basıncında yaşanan hızlı değişim, östaki tüplerinin tıkanmasına neden oluyor. Bu yüzden de burundan kulağa normal hava akışını sağlanamıyor. Biz de bu durumu kulak tıkanlıklığı olarak hissediyoruz.

Seyahat öncesi veya sonrasında tıkanan kulaklarınızı açmak ve yolculuğunuzun tadını çıkarmak için şu 5 yöntemden birini deneyin:

Valsalva Manevrası

Ağzınızı kapayın. Burun deliklerinizi birbirine yaklaştıracak şekilde sıkıca kapayın ve hafifçe nefes vermeye çalışın. Östaki tüplerinizdeki basınç farkını ortadan kaldırmaya yarayan bu yöntemi çok fazla basınç uygulayarak yaparsanız, kulak zarınızı zedeleyebilirsiniz. Dikkat!

Tonybee Manevrası

Tıpkı Valsalva yönteminde olduğu gibi kulağınızdaki basınç farklılıklarını gidermeye yönelik bir uygulamadır. Önce ağzınız ve burnunuz kapalıyken yutkunmayı deneyin. Arkasından da burnunuz tıkalıyken bir kaç damla su içip yutkunma refleksinizi güçlendirin. Dalgıçlar bu yöntemi sıklıkla kullanır.

Zeytinyağı veya Hidrojen Peroksit

Bu teknik, östaki tüplerinizi yumuşatmak, kulağınızı tıkayan kirleri dışarı atıp kulağınızın ağrısını dindirmek ve rahatlatmak için oldukça etkilidir. Bir kulak damlalığına ılık zeytinyağı veya hidrojen peroksit ekleyin ve etkilenen kulak yukarı bakacak şekilde uzanın. Sorunlu olan kulağınıza üç ila beş damla sıvı damlatın ve beş ila on dakika boyunca o konumda kalın. Ardından, sorunlu kulağınız altta kalacak yönde uzanın. Kulak kirinizin boşalmasını bekleyin. İşlem tamamlandığında, kulak kanalınızın girişindeki kiri bir pamuk yardımıyla alın. Bu tekniği yedi güne kadar günde üç kez uygulayabilirsiniz.

Sıcak kompres

En kolay yöntemlerden biri olan sıcak kompres, uçuş sonrası yapabileceğiniz en basit uygulama. Bir yıkama bezi alın, ılık su altında ıslatın ve suyunu sıkın. Sonrasında bezi kulağınıza beş ila on dakika süreyle uygulayın. Sıcak kompres sayesinde kulağınızdaki sıvılar akmaya başlayacaktır.

Buhar Yöntemi

Bir bardak suyu kaynatın ve genişçe bir kaba aktarın. Başınızı ve kaseyi kaplayacak bir havlu ile kendinize bir çadır oluşturun. Kulağınızdaki mukus ve kulak zarını yumuşatmak için buharı soluyun. Ağrı veya çınlamayı azaltmak için suya bir kaç damla çay çiçeği yapı veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Kulak kanallarınızın açılmaya başladığını hissettiğinizde nefes alın.

Son olarak uçakla seyahat esnasında kulağınız bir anda tıkanıp ağrımaya başladıysa ve hızlı bir şekilde ağrıyı gidermeye ihtiyacınız varsa, hostesten bir sallama çay ve iki tane bardak isteyin. Bardaklardan biri boş, diğeri sıcak suyla dolu olsun. Çayı sıcak su dolu bardağın içine atın ve demlenen çayı boş bardağa aktarın, sallama çayı dibinde bir miktar su ile birlikte kulağınıza tutun, çay poşeti sudaki ısıyı alır ve çay poşetinden gelen buhar, kulak ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Uçuşta Kulak Tıkanıklığını Nasıl Önlersiniz?

Kulak tıkanıklığından kurtulmanın en iyi yolu, bunun en baştan olmasını engellemektir. Bu amaçla, bir sonraki uçuşunuzda östaki tüplerinizi temizlemenin birkaç yolu var.

  • Uçuşunuzdan bir saat önce Sudafed ya da tercih edilen dekonjestan alın ve sinüslerinizdeki mukus tabakasını inceltin. (Tabiki bunu reçetesiz şekilde ve kafanıza göre yapmayın. Herhangi bir sorun teşkil edip etmeyeceğini doktorunuza danışın!)
  • Uçağa binmeden ve inişten 45 dakika kadar önce, Afrin vb bir burun spreyi ile östaki tüplerinizi açık tutun.
  • Uçuş sırasında hava basıncını dengelemek için kulak koruyucu kullanın.
  • Kalkışta ve inişte sakız çiğneyin, esneyin ve ağzınızda eriyen sert şekerlerden alın.
adbanner