Uçakta Uyumak Hastalıktan Korur!

Bilim insanları tarafından bu güne kadar yapılan pek çok araştırma sonucu gösteriyor ki; havayolu seyahatlerimizde soğuk algınlığına yakalanma ihtimalimiz yere göre yaklaşık 100 kat daha fazla.

Toz şeklindeki vitamin karışımlarını yanımızda taşımak ve dezenfektanlarla belirli aralıklarla ellerimizi silmek kadar; uçakta bizi hastalık riskine karşı koruyacak en iyi silahlardan biri de uyumak!

Bilim insanları hala uykunun sağlıklı kalmaya nasıl katkıda bulunduğunu öğrenme aşamasındalar. Şubat ayında Journal of Experimental Medicinethis Dergisi‘nde yayınlanan yeni bir araştırma, bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin, vücudun bağışıklık sistemi için kritik öneme sahip olduğunu ve uykusunu yeterli düzeyde almış bireylerin bu hücrelerin üretimi konusunda daha verimli olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, hücre zarında bulunan bir grup sinyal molekülünü inceledi. Bu moleküllerin bağışıklık sistemini etkilediğini ortaya koydu. Çalışmadan önce, T hücrelerinin enfeksiyonlarla savaşma yeteneği üzerinde etkili olup olmadığı bilinmiyordu.


İlgili Haber | Uçakta Hastalıktan Korunmak İçin Öneriler


Etkileşimi gözlemlemek için araştırmacılar, iyi bir gece uykusu alan ve tüm gece uyumayan iki ayrı gruptaki gönüllülerden örnekler aldı. Biyolojik derinlemesine bakılmaksızın, uykusunu almış gönüllülerden alınan T hücrelerinin integrin aktivasyonu seviyesinin çok daha yüksek seviyelerde olduğunu gözlendi. Bu sonuç, hücrelerin işlerini daha iyi yapabilecekleri anlamına geliyor. Yani virüs bulaşmış hücrelere saldırarak bünyeyi hastalıktan korumak konusunda çok daha etkinler.

Çalışmanın yürütücüsü Luciana Besedovsky, ”Bulgularımız, sağlıklı bir uykunun; özellikle yüksek uyku bozuklukları ve depresyon, kronik stres, yaşlanma ve vardiyalı çalışma gibi bozulmuş uyku ile karakterize durumlarla sıklıkla ilgisi olan T hücresi tepkilerinin etkinliğini arttırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor” diye durumu özetliyor.

Peki, bu bizim için ne anlama geliyor? Bir sonraki uçuşunuzda (özellikle uzun menzilli uçuşlarda) uçak içi eğlence sistemindeki ekranı ya da bilgisayarınızı kapatmanız ve biraz dinlenebilmek için belki de gürültü önleyici kulaklıklarınızı yanınıza almanız gerektiği anlamına geliyor. Bu şekilde, kendi T hücreleriniz sizi koltuk arkadaşınız veya uçaktaki diğer insanların öksürüğü, hapşırması ve homurdanmasından korumak için işe yarayabilir.


İlgili Haber | Uçakta Rahat Uyku İçin Öneriler

İlgili Haber | Uçakta İniş ve Kalkışta Neden Uyumamak Gerekiyor?

İlgili Haber | Uçakta Neden Havalandırmayı Kapatmamak Gerekiyor?

İlgili Haber | Uçakta En Çok Karşılaşılan Tıbbi Sorunlar

adbanner