Uçakta Rahat Uyku İçin Öneriler

Uzun bir yolculuğa çıkma fikri bile başlı başına heyecan vericidir. Ancak uzun uçuşlarda bazen uyumak neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Bu da seyahati bir eziyete dönüştürüyor. Yan koltuğunuzdaki konuşkan yolcu, türbülanslı bir rota, ağlayan bebekler, kontrolümüz dışındaki uykumuzu kaçırabilecek etkenler olsa da; siz yine de uçuşunuzu nasıl daha konforlu hale getirebileceğinize odaklanın. İşte uçakta nasıl rahat uyuyabileceğinizle ilgili bir kaç ipucu:

Business Class Hayat Kurtarır!

Uçtuğunuz havayolunda, first class ya da Business class sınıfı kabin varsa, tam yatak olabilen koltuklar, geniş diz mesafeleri, kendinize ait mahremiyet alanları da dahil olmak üzere, seyahatinizin rahat geçmesi için en ideal seçenek buradan bilet almak olabilir. Seyahatinizin biraz pahalı olsa da çok konforlu geçeceğinin garantisi olan bu sınıflarda uçmak dışındaki başka seçenek ise uçtuğunuz havayolunda varsa Premium ekonomi sınıfından bilet almak olabilir. Business ve first class bir koltuğa göre daha az ücret ödeyeceğiniz bu seçenekte, ekstra diz mesafesi, koltuğunuzu daha fazla geriye yatırabileceğiniz bir alan ve hatta daha geniş koltuklarla (havayoluna bağlı olarak) harika bir uyku şansınız olabilir.

Doğru Koltuk Seçin!

Paradan tasarruf etmeyi ve ekonomi sınıfında kalmayı tercih ediyorsanız, doğru koltuk seçme stratejisi belirleyin. Bazı yolcular pencere tarafındaki koltukları tercih ederler. Bu sayede rahat yaslanacak bir alan yaratırlar. Uçuş boyunca insanların sürekli sizi kaldırıp rahatsız etmesini de engellemiş olursunuz. Galley veya tuvaletlerden uzaktaki koltukları seçmek de akıllıca olabilir. Tuvalet ve banyonun hemen sonrasındaki koltuklar, önünüzde kimse olmadığı için bacaklarınızı uzatmak için fazladan alan sunsa da uykunuzu bölecek derecede gürültülü bir alan olabilir.

Uçuş Zamanı Önemli!

Birden fazla saat dilimi değiştireceğiniz uzun mesafeli bir uçuş planlıyorsanız, birkaç şeyi aklınızda tutmanız gerekir. Tecrübeli seyahat severler, varış noktalarının saat dilimine daha iyi uyum sağlamak için uyku programlarını uçuştan günler önce ayarlamaya çalışır.


İlgili Haber | Her Yönüyle Jet-Lag


Yolculuğunuzdan önce günlük hayatınızı etkilemeyecek bazı aksiyonlar alabilirsiniz. Bir uçuş için rezervasyon yaptırmadan önce, tipik uyku programınıza en uygun zamanları göz önünde bulundurun. Normalde uykuya dalacağınız zamana en yakın saatte kalkış yapacak bir seferde biletiniz olması, işinizi kolaylaştırır.

Mümkünse Direkt Uçun!

Uçuşta uyku sürenizi en üst düzeye çıkarmak için, mümkün olduğunca direkt uçuşları seçin. Dört saatlik iki ayrı uçuş seçerseniz, en iyi ihtimalle ikişer saat uyuyabilirsiniz. Ancak sekiz saatlik bir uçuşu tercih ederseniz, kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Varış noktanıza ulaştığınızda yenilenmiş olursunuz. Ayrıca, direkt gittiğinizde aktarmalı uçuşunuzu kaçırıp kaçırmayacağınız konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kahve İçmeyin!

Uçuştan hemen önce kafeinli içeceklerden kaçının ve uykuya dalmanıza yardımcı olacak herhangi bir uyku ilacı veya takviyesi almayı düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın. Bazı yiyecekler veya alkol, normalde uyumanızı zorlaştırıyorsa, bunları uçuşunuzdan önce ve uçuş sırasında da tercih etmeyin. Uçuş boyunca sürekli su içmeyi sakın unutmayın.

Konfordan Ödün Vermeyin!

Elbette, boyun yastıkları, gürültü önleyici kulaklıklar ve göz maskelerine kabin bagajınızda yer verin. Kabinde ışıklar söndüğünde iyi bir uyku için bu sizi motive edecek. Işığı engelleyecek rahat bir göz bandı ve başınızı destekleyecek bir boyun yastığına yatırım yapın. At nalı şeklindeki boyun halkaları çok yaygın olsa da, farklı ihtiyaçları da karşılayan çok sayıda yenilikçi seçenek var. Yüksek kaliteli, gürültü önleyici kulaklıklar, kabindeki gürültüleri ve uçağın sesini duymanızı engelleyecektir.

Kat Kat Giyinin!

Hepimiz son varış noktasına ulaştığımızda göz alıcı bir jet sosyete gibi görünmek isteriz. Ancak bu, stilin yerine konforu tercih etmeyi isteyebileceğiniz bir zaman. Seyahat kıyafetinizi, içinde kendinizi rahat hissedecekleriniz arasından seçmek bir zorunluluktur. Uçakların kabin içi sıcaklıkları çok büyük farklılıklar gösterebiliyor. Bu yüzden duruma uyum sağlamak için Uçuşta kat kat giyindiğinizden emin olun.

Rahat Bir Maske Seçin!

Bu günlerde uçarken olmazsa olmaz bir aksesuarımız daha var: Maske. Uzun mesafeli bir uçuş yapıyorsanız, seyahatiniz boyunca rahat edeceğiniz bir yüz maskesi tercih etmelisiniz.

Kemerinizi Bağlayın!

İster uçağın battaniyesini kullanın, ister kendi battaniyenizi getirin, emniyet kemerinizi bağladıktan sonra üzerinizi örttüğünüzden emin olun. Böylece hem görevliler kemeri bağlandığınızdan emin olur ve sizi rahatsız etmez. Hem de türbülans durumunda bir sorun yaşamamış olursunuz.

Uyku Rutininizi Bozmayın!

Uçakta da normal zamandaki uyku rutininize bağlı kalın. Bu, meditasyon, esneme, uçak içi eğlence sistemi veya cep telefonunuzdan yayılan mavi ışıktan kaçınmak gibi seçenekler ilk aklımıza gelenler.

Rahatlayın!

Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak bir sonraki uçuşunuzda kendinizi rahatlatmaya çalışın. Hemen uyuyamazsanız strese girmeyin. Önce arkanıza yaslanın ve olabildiğince derin nefes alarak uyumaya odaklanmaya çalışın.

İlk Güne Hafif Program Yapın!

Sık uçan yolcular bile bazen uçakta uykuya dalmakta zorlanabilir. Gürültü, rahatsız koltuklar ve varış noktanıza ulaşma heyecanı arasında kaliteli bir uykuya ulaşmak zor olabilir. Uzmanların çoğu, vardığınızda uyanık kalmanın ve yerel saat dilimine alışmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir. Bu nedenle otelinize varır varmaz uykuya dalmamaya çalışın. İlk gün için kendinize daha hafif bir program belirleyin. Böylece geri kalan zamanınızda da çok uykulu olmazsınız.

adbanner