Uzaya Giden İlk Milyarder Kim Olacak?

Virgin Galactic patronu Sir Richard Branson, rakibi Jeff Bezos’un planladığı uçuştan dokuz gün önce bir uzay uçuşunu gerçekleştirmeyi planlandığını açıklayarak, kendi şirketinin roketiyle, yörünge altı uzaya giden ilk milyarder unvanını almaya hazırlanıyor.

Milyarderlerin son savaşında Branson ve Bezos, kendi şirketlerinin roketiyle uzaya giden ilk kişi olmak için yarışıyor. Sir Richard Bransın, bu unvanı ele geçirmek üzere bir adım öne geçti gibi görünüyor.

Amazon’un kurucusu Bezos’un, 20 Temmuz’da Blue Origin’in yörünge altı uzaya gerçekleştireceği ilk mürettebatlı uçuşta yer alacağını açıklamasından bir gün sonra, Sir Richard’ın ilk uzay uçuşu için hazırlıklarını hızlandıracağına dair söylentiler konuşulmaya başlanmıştı.

Virgin Galactic tarafından yapılan bir açıklama ile İngiliz milyarderin, 11 Temmuz’da yapılacak bir sonraki mürettebatlı uzay uçuşunda yer alacağı doğrulandı. Bu da Branson’un, Bezos’tan 9 gün önce uzaya gidebileceği anlamına geliyor. Şimdi Branson, 11 Temmuz’daki uçuşa dair hava durumu ve teknik kontrollerin tamamlanmasını bekliyor.

Hem Branson’un Virgin Galactic hem de Bezos’un Blue Origin girişimleri, özel “uzay uçakları” ile Dünya atmosferinin hemen üzerinde yani yörünge altı uzayda, kısa gezintilere imkan veren yeni bir “uzay turizmi” trendi yaratmak için yoğun bir şekilde çalışıyor.

İlk uzay uçuşunda Sir Richard, Virgin Galactic’in VSS Unity adlı uzay gemisindeki iki pilot ve üç uzmandan oluşan mürettebat ekibine katılacak. Altı yolculu, iki pilotlu uzay uçağı, yörünge altı uzaya kısa gezintiler yapmak için tasarlandı. SpaceShipTwo isimli uzay aracı, WhiteKnightTwo isimli bir taşıyıcı uçağın kanadının altındaki bir mekanizma ile fırlatılıyor.

WhiteKnightTwo, uzay uçağı SpaceShipTwo’nun serbest bırakıldığı ve yörünge altı uzaya kadar kendi yolculuğunu gerçekleştireceği yaklaşık 50.000 feet irtifaya kadar taşıyor.

Kaliforniyalı uzay muhabiri Doug Messier tarafından ortaya atılan bir iddia ise Sir Richard’ın uzaya ilk çıkışını 4 Temmuz’da yapacağı yönünde. Eğer bu iddia gerçekleşirse, Branson, Bezos’tan yaklaşık iki hafta önce uzay sınırına ulaşacak.

Richard Branson Uzaya Hangi Görevle Gidecek?

Şirketin kurucusu ve finansörü olmasına rağmen, Sir Richard Branson, şu anda bir uzay projesi çalışanı olarak kabul edilmiyor. Bu uçuşlara katılabilmesi için ABD Federal Havacılık İdaresi FAA’den ticari, yeniden kullanılabilir operatör lisansı alınması gerekiyor. Aksi halde uzay projelerinde görev almayan kişilerin uzay uçuşlarında yer almasına izin verilmiyor.

Ancak Virgin Galactic şirketinin uzay uçağı VSS Unity’nin önceki uçuş testlerine dayanarak, Branson’un uçuşu için gerekli operatör lisansının alınabilmesi için gereken son iki doğrulama raporunun FAA’ye sunulduğu biliniyor. Yapılan açıklamalara bakıldığında, tüm izinlerin onaylandığı ve Sir Richard’ın 11 Temmuz’da uzaya gitmesinin önünde bir engel kalmadığı anlaşılıyor.

Sir Richard, şirketinin 2022 için planladığı halka açık ticari uzay uçuşlarını başlatmadan önce VSS Unity’de uçmayı planladığını uzun zaman önce açıklamıştı. Virgin Galactic raporlarına göre, yaklaşık 600 kişi, SpaceShipTwo ile uzaya gitmek için şimdiden bilet satın aldı. Satılan biletler için uzay yolcularının 250.000 Dolar ödediği duyuruldu.


İlgili Haber | Uzay Balonu ile Seyahat Dönemi Ne Zaman Başlıyor?


adbanner