Uzay Balonu ile Seyahat Dönemi Ne Zaman Başlıyor?

Roketleri unutun! Çılgın Uzay Balonu, 2024’te yolcularını uzaya uçurmaya hazırlanıyor! Space Perspective’in uzay yolculuğu, diğer ticari uzay uçuşlarına göre oldukça uzun. On bir dakikaya karşılık tam altı saat!

Space Perspective‘in uzay balonu, uzaya seyahat etmenin en yeni yolu olacak gibi görünüyor. Florida merkezli şirket, Blue Origin, Virgin Galactic ve Space-X’in roket tabanlı yolculuklarından farklı bir uzay uçuşu deneyimi sunuyor. Space Perspective, geçtiğimiz Cuma günü, uzay balonu Neptune One‘ın başarılı bir şekilde fırlatılmasının, ”başka türlü bir uzay yolculuğunun da mümkün olduğunu gösterdiğini” duyurdu.

Diğer ticari uzay firmalarının uçak benzeri kapsüllerinin aksine, Neptune One daha çok kablosuz internet (WiFi), tuvalet ve bar ile tamamlanan, 12 mil hızla stratosferde yüzen bir salon gibi olacak. Kapsül, sekiz yolcu ve bir pilota ev sahipliği yapacak. Şirketi eşi Taber McCallum ile birlikte kuran Jane Poynter, “Her şey yavaş, sakin ve rahat. Öfke ve titreşimlerle dolu bir roketin tepesinde uzaya fırlatmıyorsunuz.” diyerek farklarını ortaya koyuyor.

Altı saat, otuz yedi dakikalık yolculuk, roketlerin vadettiği 11 dakikalık uçuşlarla bir tezat oluşturuyor. Ancak fiyatı da öyle. Space Perspective, 2024’teki ilk ticari uçuşlar için 150.000 Dolar karşılığında biletleri satışları açtı. Virgin Galactic ise başlangıçta ilk uçuşlar için 250.000 Dolar talep etmeyi planladı. Ancak bu miktarın artması bekleniyor. Zira Jeff ve Mark Bezos’a Temmuz 2020’deki ilk ticari Blue Origin uçuşunda katılacak kişi, üçüncü astronot koltuğu için tam 28 milyon Dolar ödedi.

Yeni Uzay Balonu, Uzay Seyahatinin En Yeni Yolu

Uzay balonunun altındaki kapsül, yolcuların her yönde 450 mil mesafeyi görmelerini sağlıyor. Space Perspective, önce Florida Eyaleti’ndeki Titusville şehrinde yer alan Space Coast Spaceport’tan; daha sonra ABD’nin diğer yerlerinde ve en sonunda uluslararası olmak üzere yılda üç uçuş başlatmayı planlıyor.

Uzay balonu diğer uçaklar kadar yükseğe çıkmıyor. Araştırmacılar ve bilim insanlarının, Dünya’nın atmosferi ve uzayı arasındaki ayırıcı olarak düşündüğü Kármán Hattın’ndan 62 mil yüksekliğe yani 100.000 feet irtifaya kadar tırmanacak. Orada, turist astronotları, Space Perspective’in uzay balonunda yaşamadıkları bir his bekliyor. Birkaç dakika boyunca ağırlıksızlık yaşayacaklar.

Poynter, Neptün uçuşunun diğer seyahatlere benzer olacağını söylüyor. “Deneyim, diğer ticari uzay turizmi uçuşlarından ayırt edilemez” diyor. Tüm Florida ve Bahamalar da dahil olmak üzere, uzayın tüm karanlığını ve Dünya’nın her yönünde 450 millik kısmının görülebileceği bu yolculukta, 100.000 feet irtifaya ulaşıldığında ise manzaranın tadını çıkarmak için katılımcılara yaklaşık iki saatlik zaman tanınacak.

Uzay Balonu Suya İnecek!

Uzaktan kontrol edilebilme özelliğine sahip olan uzay balonu ve kapsülün bir pilotu olacak. Suya iniş yapacak balondaki yolcular, bir tekne ile toplanacak. Kapsül birden fazla uçuş için kullanılacak. Balon ise yalnızca bir kez kullanılabilecek.

Poynter ve McCallum, on yıldan fazla süredir uzay balonlarının arkasındaki teknolojiyi araştırmak ve geliştirmekle uğraşıyor. Neptune One’ın Cuma günü Space Coast Spaceport’tan fırlatılması, uzay balonları için tarihi bir ilk oldu.

Birkaç çalışma, uzay turizminin 250-500 milyar Dolar’lık bir endüstri haline gelebileceğini iddia ediyor. Poynter, “Eğitim ve hizmete odaklanan şirketler ve hatta bir uzay seyahat acentesi de dahil olmak üzere, bütün bir eko sistemin geliştiğini görmeye başlıyoruz” diyor. Bu konuda oldukça haklı. Zira son etkinliklerinden  biri için 25 dakikada 25 bilet satmayı başardılar.


İlgili Haber | Uzaya Giden İlk Milyarder Kim Olacak?


adbanner