Valizinde Şok Tabancası Taşıyan Pilot Tutuklandı

ABD’li United Havayolları’nda görev yapan pilot, Edinburgh Havalimanı’nda, valizinde Taser (şok tabancası) olduğu iddiasıyla tutuklandı. Uçuş iptal edildi. Yolcuların seyahat planı aksadı. 11 Eylül saldırılarından sonra, bazı pilotlar yanlarında savunma silahları taşımayı tercih edebiliyor.

20 Ocak 2024’te, bir United Airlines pilotu, valizinde şok tabancası bulunduğu iddiasıyla Edinburgh Havalimanı’nda (EDI) tutuklandı. Olay, havalimanındaki bir güvenlik kontrol noktasında yaşandı. Pilot, Atlantik üzerinden Newark Liberty Uluslararası Havalimanı’na (EWR) yapacağı uçuşa hazırlanıyordu.

United’ın Boeing 757-200 uçağıyla her gün gerçekleştirdiği UAL37 seferi, yaşanan olayın ardından iptal edildi. İngiltere merkezli medya kuruluşu Mirror’ın haberine göre pilot, soruşturma süresince görevden alındı.

Taser Şok Cihazı Ne İşe Yarıyor?

Taser, 50.000 volttan fazla elektrik üretebilen, İletken Enerji Cihazlarının (Conductive Energy Devices-CED) ana üreticisi tarafından kullanılan bir marka. Bu cihazlar, elektrik akımının havadan ve giysilerden geçmesine izin veriyor.

Polise göre, şok cihazının voltajı bir kişiye temas ettiğinde 1.500 volta kadar düşüyor ve kısa süre içerisinde etki ediyor. Ortaya çıkan şok, kişinin hareket etmesini önleyebilir ve bu da polis memurlarının, kişinin oluşturduğu tehdidi etkisiz hale getirmesine olanak tanıyan zamanı sağlar.

Pilotlar Silah Taşıyabilir mi?

Pilotların silah sahibi olması fikri tehlikeli görünse de aslında imkansız bir durum değil. 11 Eylül saldırılarının ardından havayolları, olası bir uçak kaçırma olayını önlemek amacıyla, pilotlara savunma silahları sağlama olasılığını araştırmaya başladı.

Teşkilat, bu yıl güvenlik kontrol noktalarında tespit edilen ateşli silah sayısının geçen yılın seviyelerini aşacağını tahmin ediyor. The Washington Post’a göre, bu stratejiyi fiilen izleyen ilk havayolu şirketi, 2000’li yılların başında pilotlarını CED tarzı sersemletici silahlarla eğiten United Airlines oldu. Kabin görevlileri de meşru müdafaa manevraları konusunda eğitildi.

2019 yılında, temizlik ekipleri, Delta Havayolları uçağının kokpitinde bir tabanca buldu. ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) bu olay üzerine güvenlik önlemlerini artırdı. 11 Eylül 2001, kokpit personelinin tabanca bulundurma sertifikası almasına olanak sağlayacak yeni bir programın oluşturulmasını da içeriyor.

“Federal Uçuş Güvertesi Görevlisi” programı, nitelikli pilotlara, uçuş mühendislerine, navigatörlere ve bazı personellere ateşli silah taşıma yetkisi verdi. Bir uçak kaçırma girişimi durumunda görevliler, uçağı ve yolcuları her türlü şiddet içeren suç faaliyetine karşı savunmak için bu silahları kullanabiliyor.

adbanner