Venezuella'dan Suriye'ye Uçuşlar Başlıyor | Boarding Info

Written by 14:15 Güncel-Gündem, HAVACILIK

Venezuella’dan Suriye’ye Uçuşlar Başlıyor

Venezuela’nın ulusal havayolu Conviasa, Venezuela ve Suriye’yi birbirine bağlayacak yeni bir uçuş rotasını başlatmaya hazırlanıyor. İşte Conviasa’nın, başkent Karakas’tan Şam’a yapacağı uçuşların detayları…

Conviasa Havayolları, sosyal medya üzerinden, Venezuella’nın başkenti Karakas (CCS) ile Suriye’nin Şam (DAM) şehirleri arasında uçuşlara başlamayı planladığını duyurdu.

Uçuşların başlangıç tarihi, programı ve frekansları henüz açıklanmadı. Ancak kısa süre içinde bu bilgilerin de resmi olarak açıklanması bekleniyor. Conviasa, Suriye’ye en son 2012 yılında uçuş gerçekleştiriyordu. O dönem havayolu, Karakas’tan Şam’a ve oradan da Tahran’a devam eden bir rotada hizmet veriyordu.

Karakas-Şam arasındaki uçuş rotası

Ocak 2020’de Conviasa Havayolları, yaptığı bir açıklama ile Mart 2020 itibarıyla Karakas-Şam uçuşlarının yeniden başlatılacağını duyurdu. Ancak bu plan, pandemi nedeniyle hayata geçirilemedi. Havayolu, yaklaşık üç yıl sonra, şansını bir kez daha denemeye karar verdi.

Havayolunun 2020’de bu rota için paylaştığı bilgilere göre, 6.600 mil (yaklaşık 10.600 km) menzile sahip olan uçuşların, Şam’a gelişte 12 saat 30 dakika; dönüşte ise 15 saat sürmesi bekleniyor.


İlgili Haber | Uçuş Süreleri Gidiş-Dönüşte Neden Değişiyor?


Conviasa, 2020’de yaptığı uçuş planında, seferlerin haftada bir kez gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Açıklanan programa göre, uçak 24 saat yerde kaldıktan sonra, dönüş yapacaktı. Böylece mürettebatın Suriye’de bir hafta kalmasına gerek kalmadan, dönüş uçuşunda da görev yapabileceklerdi. Yeni uçuş planlamasının nasıl yapılacağı da büyük bir merak konusu oldu.

Conviasa Filosunda Kaç Uçak Var?

Conviasa’nın filosunda şu anda toplam 11 adet uçak bulunuyor. Bunların üçü Airbus A340, biri Airbus A319 ve yedisi Embraer E190. Conviasa, kısa süre önce filosuna iki adet Airbus A340-600 uçağı kattı. Bu uçaklar, geçmişte Türk Hava Yolları filosunda da uçan, aralarında Deli Mike olarak da tanınan uçağın da yer aldığı uçaklar. THY filosundan çıktıktan sonra, uzun süre Johannesburg’ta bekleyen uçaklar, İranlı Mahan Air tarafından satın alınmış ve ilginç bir operasyonla uçaklar Tahran’a getirilmişti.

Venezuela’nın diğer ilginç uçuşları

Karakas’tan Şam’a yapılacak uçuşlar, Conviasa için çok sıra dışı görünmüyor. Çünkü havayolu, Nisan 2021’de, Karakas’tan Moskova’ya uçuş başlatırken, Haziran 2022’de Karakas’tan Tahran’a uçuş yapmaya başladı. Havayolunun stratejisi göz önüne alındığında, Şam’a uçuş yapmak da pek mantıksız görünmüyor. Bu uçuşları gerçekleştiren uçakların kargo bölümünde ne taşındığı ise büyük bir merak konusu.

Havayolunun bir sonraki uçuş noktasının, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang olup olmayacağı da ironik bir şekilde tartışılıyor.

(Visited 10 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info