In this July 18, 2021, photo, a man who used a fake identity arrives at the Sultan Babullah airport in Ternate, Indonesia. The man with the coronavirus boarded a domestic flight disguised as his wife, wearing a niqab covering his face and carrying fake IDs and a negative PCR test result. He was arrested upon landing and tested positive for COVID-19. (AP Photo/Harmoko)

Virüslü Yolcu Kılık Değiştirip Uçmak İstedi

Pandeminin başlangıcından bu yana, Dünya’nın dört bir yanında, Coronavirus test sonucunun pozitif olduğunu bilmesine rağmen, kasıtlı olarak uçağa binen insanlarla ilgili endişe verici çok sayıda haber okuduk. Ancak, bu hikayenin kahramanı olayı çok daha farklı bir seviyeye taşıdı.

Endonezya’da artan Covid-19 vakaları nedeniyle, ülke genelinde, yolcuların uçabilmesi için negatif sonuçlu bir test ibraz etmeleri gerekiyor. Geçtiğimiz Pazar günü, Citilink Havayolları’nın Jakarta-Ternate uçuşuna, Covid-19 testi pozitif çıkan bir yolcu, gizlice girmeyi başardı.

Test sonucu pozitif çıkan yolcu, beklemek yerine uçmak istedi. Ardından da yaratıcı fikrini hayata geçirmeye karar verdi! Peçe takarak karısının kılığına giren erkek yolcu, eşinin kimliğini, aşı sertifikasını ve negatif Covid-19 test sonucunu da yanına aldı. Uçağa sorunsuz bir şekilde binmeyi başardı.

Sahtekar yolcu, 2500 kmlik uçuş sırasında, yeniden kılık değiştirmeye ve normal kıyafetlerini giymeye karar verdi. Kabin görevlilerinden biri, onun tuvalette üstünü değiştirdiğini fark etti ve durumu endişe verici buldu. Kaptan pilot, durumu kuleye bildirdi ve inişin ardından, yolcu polis tarafından tutuklandı. Yeniden Covid-19 testi yapıldı ve sonuç yine pozitif çıktı.

Şu anda evinde izolasyon süreci geçiren yolcu, bu korkunç derecede sorumsuz davranışı nedeniyle, hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Endonezya genelinde Covid-19 vakaları hızla artıyor. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi, şu anda Asya’nın hastalık konusunda en sıcak noktası durumunda. Yeni vakaların çoğunun ölümcül Delta varyantı olduğu doğrulandı. 21 Temmuz itibariyle Endonezya’da yaklaşık 3 milyon Covid-19 vakası teşhis edildi ve 74.920 ölüm kaydedildi. Şu ana kadar, toplam nüfusun sadece yaklaşık %6’sı iki doz aşı olmuş durumda.


İlgili Haber | Uçakta Virüs Bulaşır mı?

adbanner