Volga-Dnepr Kanada’da Mahsur Kalan An-124’ü Geri İstiyor

Rusya merkezli kargo havayolu şirketi Volga-Dnepr Airlines, Kanada Hükümeti tarafından el konulan Antonov An-124 uçağını geri almak için yasal işlem başlattı.

RA-82078 tescilli uçak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden üç gün sonra, 27 Şubat 2022’de, Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na (YYZ) indi. Uçak, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle o günden bu yana Toronto’dan ayrılamıyor.

Volga-Dnepr Havayolları, “Kanada Hükümeti’nin isteği ile Çin’den 475 metreküp/60.900 kg COVID-19 test kiti içeren bir insani uçuş gerçekleştirdiğimizi unutmayın” şeklinde bir açıklama yaptı. Uçağın, Rus havayollarının Kanada hava sahasını kullanmasını yasaklayan NOTAM nedeniyle, Kanada hava sahasından çıkmasının engellendiğini de ekledi.

Şimdi havayolu Kanada’ya, An-124-100 kargo uçağına yasa dışı olarak el konulmasıyla bağlantılı olarak, şirket ile ülke arasında bir anlaşmazlığın varlığını bildiren resmi bir bildirim gönderdi. Ayrıca ülke yetkililerini, problemi çözmeye davet etti. Anlaşmazlığın, SSCB ile Kanada arasında 20 Kasım 1989 tarihinde imzalanan Yatırımların Teşvik Edilmesi ve Karşılıklı Korunması’na İlişkin Anlaşması’nın 9. Maddesi uyarınca dostane bir şekilde çözülmesi talep edildi.

Volga-Dnepr Havayolları, her iki tarafın da anlaşmazlığı altı ay içinde çözmemesi halinde, resmi olarak tahkim sürecini başlatacağını duyurdu. Bununla birlikte, “Volga-Dnepr, sorunu çözmek ve uçağın iade edilmesi için Kanadalı temsilcilerle müzakereye açık olmaya devam ediyor” vurgusu yapıldı.

Nisan 2023’te Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, Kanada’ya yaptığı resmi ziyarette, Kanadalı mevkidaşı Justin Trudeau ile uçağın Ukrayna’ya teslim edilmesi konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Hava sahası yasağı başlamadan önce Kanada’yı terk edemeyen uçak için, günlük 1.650 $ park ücreti tahakkuk etmeye başladı. 1 milyon Dolar’ın üzerinde park borcu biriktiği anlamına geliyor. Uçağa, Rusların işgal hareketine tepki olarak ve biriken borçlarına istinaden, Kanadalı yetkililer tarafından resmen el konulmuştu.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, uçağa el konulması hamlesinin, Rusya devletine karşı verilen ‘Kremlin’in başlattığı savaşı destekleyen ve bundan çıkar sağlayan herkes için saklanacak hiçbir yer kalmayacak’ mesaj olduğunu söyledi.

Joly, “Kanada, Ukrayna’nın özgürlük mücadelesini ilk günden beri desteklemek için oradaydı ve yeniden inşa çabalarına yardım etmek için tüm süreç boyunca yanlarında olmaya devam edeceğiz.” açıklaması yaptı.

adbanner