Yalnız Gitmeyi İki Defa Düşündüren Şehirler

Seyahat tutkunları için dünyanın hemen her köşesi birbirinden güzel sürprizlerle dolu ve görülmeye değer olsa da gezegenimiz malesef o kadar da masum değil.
Özellikle yalnız seyahati seven gezginlerin; planlarını yaparken daha dikkatli olması gereken ve güçlü bir seyahat sigortası yaptırmadan yola çıkmalarının doğru olmadığı bazı şehirleri derledim:

Kolombiya-Bogota

Belki dünyanın en iyi kahvelerini içme şansına sahipsiniz ama terör örgütleri, uyuşturucu kartelleri ve silahlı sokak çeteleri, özellikle Bogota’da ciddi oranda varlıklarını sürdürüyor. İnsan kaçakçılığı tehdidi oldukça yüksek.

Meksika-Mexico City

Medya, ABD sınırına örülecek duvara odaklanmışken; şehir soygun, saldırı ve adam kaçırma gibi şiddet olayları ile anılıyor. Yalnız yolculuk eden kadınların, çeteler nedeniyle toplu taşıma araçlarını gece kullanmaması öneriliyor. Dahası, yüksek miktardaki hava kirliliği şehir genelinde önemli bir diğer sorun. Ziyaret etmeyi düşünenlerin gitmeden önce bir güvenlik planı oluşturmaları şart.

Peru-Lima

Güney Amerika’nın en tarihi şehirlerinden biri ve Machu Picchu’nun geçidi olarak kabul edilen Lima, yasadışı taksi servisleri ve geceleri meydana gelen kaçırma olayları ile de ünlü. Bu tarihi kenti tek başına ziyaret edecek gezginler, seyahat planlarını gün ışığı saatleri ile sınırlamalı; oteller veya tur operatörleri tarafından önerilen lisanslı taksileri kullanmayı ihmal etmemeli.

Hindistan-Yeni Delhi

Hindistan’ın iş ve ticaret merkezi olan Yeni Delhi, cinsel saldırı tehdidi endişesinin oldukça fazla olduğu bir yer. Yeni Delhi’ye yalnız seyahat planları yapan kadınların güvenlik planına sahip olması ve gruplar halinde dolaşması öneriliyor.

Endonezya-Jakarta

Tropik tatil arayanların popüler destinasyonu Jakarta’da rüya gibi bir tatili kabusa dönüştürebilecek olan tehditler terörizm ve yabancıların kaçırılması. Buna ek olarak, Jakarta “Yangın Çemberi” olarak da bilinen bir dizi fay hattı üzerinde kurulu. Deprem ve tsunami riski yüksek. Güçlü bir seyahat sigortası satın almanız şiddetle tavsiye edilir.

adbanner