Yolcular Neden Uçağın Sağ Tarafını Tercih Ediyor?

Yapılan bilimsel bir çalışma havacılık endüstrisi ile ilgili ilginç bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

Uçakla yapacağınız seyahatler öncesi koridor ve pencere koltuğu arasında yaptığınız tercihler ve bu konuda yaşanan tartışmaları unutun. Gökyüzünde koltuk seçimiyle ilgili en yeni soru ve en güncel tartışma; yolcuların neden uçağın özellikle bir tarafını ağırlıklı olarak tercih ettikleri.

Queen Margaret Üniversitesi’nde psikoloji hocası olan Dr Stephen Darling tarafından yönetilen ve Edinburgh Üniversitesi’nde yürütülen mini araştırmanın sonuçları, uçak yolcularının çoğunluğunun, uçağın sağ tarafını tercih etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.


İlgili Haber | Uçakta Neden Tüm Koltuklar Öne Bakıyor?


Araştırma, insanların uçaklarda koltuk tercihleri konusunda yapılan ilk tam kontrollü çalışma olma özelliği taşıyor. Çalışmaya, yaşları 21 ill 31 arasında değişen 32 kişi katıldı. Katılımcıların 21’i kadın 11’i erkekti. Dünya genelinde sağ elini kullanan insanların oranının yüzde 70 ila 95 arasında değiştiği gerçeğinden yola çıkılarak bu çalışmadaki tüm katılımcılar da sağ elini kullanan insanlar arasından seçildi.

Katılımcılardan oturma planı şemasına tıklayarak uçmak istedikleri koltuğu seçmeleri istendi. Bunu kurgusal yerler arasında 32 ayrı uçuş için yaptılar.

Darling, “bir süredir insanların laboratuvar deneylerinde yanal eğilimleri olduğu biliniyor. Yani insanlar bir tarafı diğerine tercih ediyor. Ancak bireylerin gerçek hayatta ve gündelik yaşamında yaptıkları işler için de sağ veya sol eğiliminin ​​olup olmadığını tespit etmek konusundaki isteğimizden ötürü bu çalışmayı gerçekleştirdik” diyor.


İlgili Haber | Uçağa Neden Soldan Biniyoruz?


Edinburgh Üniversitesi’nde insan bilişsel sinirbilimi profesörü Sergio Della Sala da araştırma ekibinin bir parçasıydı. Sala: “Katılımcıların bilgisayar ekranının bir tarafını tıklamaya eğilimli olma olasılıklarını dışlamak istedik. Bu yüzden katılımcılara; yukarı veya aşağı yönlü oturma diyagramları da sunuldu” diyor.

Sonuç, düzlemin oryantasyonunun tercihler konusunda hiçbir fark yaratmadığını gösterdi. Zira çoğu katılımcı uçağın sağ tarafı için tercih kullandı. Ayrıca uçağın ön tarafının da koltuk seçiminde ağırlıklı olarak öne çıktığı görüldü.

Dr Darling çalışmanın sonuçlarına yönelik olarak: “İnsanların uçakta hangi tarafta oturdukları konusundaki tercihini, aklımızın gerçek dünyayı temsil etmek konusundaki sağ yanlılığı belirliyor” şeklinde özetliyor.

Bu sonuç, on yıllardır yapılan diğer bilimsel çalışmaların sonuçlarını da haklı çıkarır nitelikte. Örneğin 1978’de yapılan bir çalışma kapsamında, yoldan geçen insanlara dört tane aynı kıyafet arasında bir seçim yapmaları isteniyor. Katılımcıların, kıyafetlerin birbirinin tamamen aynısı olduğunu bilmeden, mağaza vitrininde yan yana duran dört kıyafetten en sağ tarafta bulunanları daha iyi kalitede olduğu gerekçesiyle tercih ettikleri görülüyor.


İlgili Haber | Uçakta En Güvenli Koltuk Hangisi?


adbanner