Yerli Koltukla Donatılan İlk Uçak | Boarding Info

Written by 19:19 EN'LER - İLK'LER, Havacılık

Yerli Koltukla Donatılan İlk Uçak

1933 yılında 5 uçaklık mütevazı bir filo ile kurulan Türk Hava Yolları, bugün 339 uçaklık filosu ile 250 uluslararası, 49 yurtiçi olmak üzere 299 noktaya uçan bir havayolu şirketi.

Dünyanın en önemli taşıyıcıları arasına girmekle yetinmeyip, bünyesinde barındırdığı şirketleri ile tüm dünyaya ihracat yapar konuma gelmiş durumda.

Filoya katılan 30’uncu Boeing 777-300ER uçağının ise oldukça özel bir önemi var.

THY’nin 3 yıl once Assan Hanil ortaklığıyla kurulan iştiraki şirketi TSI (Turkish Seat Industry) tarafından üretilen, Türk yapımı koltukların monte edildiği ilk uçak olma özelliğini taşıyor.

TC-LJK tescilli, Boeing 777-300ER uçağı filoya katılmak için Atatürk Havalimanı’na indiğinde, bir havacılık geleneği olan su takı ile karşılandı.

✈️THY-BOEING İLİŞKİSİ
THY’nin Boeing ile ilişkisi, ilk DC-3/C-47 uçağının teslim alındığı 1945 tarihine kadar uzanıyor. THY jet çağına da 1960’ların sonunda DC-9, DC-10 ve Boeing 707 uçaklarını kullanmaya başlayarak geçti. Yıllar içerisinde Boeing 727, 757, MD-80 ve en modern uçaklardan 737 ve 777 gibi tipleri de filosuna dâhil eden THY’nin 2017 içerisinde Boeing’den teslim alacağı 2 adet 777 kargo uçağının yanı sıra, önümüzdeki yıllarda teslimi planlanan 75 adet 737 MAX siparişi de bulunuyor.

✈️UÇAK NASIL DONATILIR❓

Havayolu şirketleri uçak satın almak istediğinde imalatçıya uçağın modelini ve sipariş edeceği sayıyı belirttikten sonra; Boeing’in Seattle veya Airbus’ın Hamburg tesislerine giderek müşteri deneyim merkezlerini ziyaret ediyor. Uçakta yer alacak koltuklar, galley ve mutfak ekipmanları, koltuk kumaşları ve uçak içi eğlence sistemleri gibi detaylar burada belirleniyor.
THY’nin koltuk şirketi TSI ve galley üreten şirketi TCI (Turkish Cabin Interior) da ürünleri ile bu müşteri deneyim merkezlerinde, tüm dünyadan havayolu şirketlerine sunulan bir kaç opsiyondan biri olarak yerini aldı.

✌️Yani önümüzdeki yıllarda pek çok yabancı havayolunun uçağına bindiğinizde Türk yapımı koltuklara ve mutfak ekipmanlarına rastlamak mümkün olacak.

 

(Visited 388 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info