Yeni Yıla En Son Kim Giriyor? | Boarding Info

Written by 00:51 Destinasyon, SEYAHAT

Yeni Yıla En Son Kim Giriyor?

5-4-3-2-1 Mutlu Yıllaaaaaaar❗️

Muhtemelen yeni yılın gelişini siz de böyle kutladınız.

1 Ocak gününün Gregoryen Takvimi içinde rastgele seçildiğini, astronomik bir karşılığı olmadığını unutmayın❗️

Örneğin Galler Gwaun Vadisi’nde yeni yıl, 1752’ye kadar kullanılan geleneksel Julian Takvimi uyarınca 12 Ocak gecesi kutlanıyor.

Çin Yeni Yılı ise 16 Şubat’ta başlayacak. 12 Hayvanlı Takvim’e göre ülke Horoz Yılı’nı geride bırakarak 2018’i Köpek Yılı olarak kutlayacak.

İranlılar için yeni yıl 21 Mart demek oluyor.

Ama biz 1 Ocak’ta yeni yıla giren çoğunluğu baz alırsak: tarih değiştirme çizgisinin tam karşısında yer alan Kiribati, Tonga, Samoa ve Fiji yeni yılı ilk karşılayan ülkeler.

Kiribati ve Samoa normalde bulundukları meridyenler itibariyle UTC-12 saat diliminde yer almalarına rağmen; ekonomik kaygılar nedeniyle, en batı meridyendeki yerlerini, doğu meridyenine yani UTC+12 ve UTC+13 saat dilimlerine taşıdı.

Böylece hem yeni yıla ilk giren ülkeler olup hem de Yeni Zelanda ve Avustralya ile aralarındaki 21-23 saat farkı ortadan kaldırdı.

Bu taşınma işini 29 aralık 2011 günü direkt 31 Aralık’a atlayarak yaptılar. Bu sayede, birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen aralarında neredeyse 1 gün bulunan, Avustralya ve Yeni Zelanda ile farkı kapatıp iş imkanlarını genişletti.

Peki bu meridyen değişimlerinin ardından dünyada yeni yılı en son kutlayan yer neresi oluyor derseniz; Kiribati ve Samoa ayrıldıktan sonra, UTC-12 saat diliminde tek başlarına kalan, kimsenin yaşamadığı Baker ve Howland Adaları, yeni yıla en son girenler. Yeni yılı ilk karşılayan yerlerden tam 26 saat sonra❗️

Pasifik’te birbirine yaklaşık 40 mil uzaklıkta ve Ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan 2 küçük ada sönmüş volkanik alanlardan ibaret.

ABD zamanında bu adalara yerleşmek için gizlice 100’den fazla Hawaili askeri yönlendirip, 1930’larda adalara küçük hava limanları kurdurmuş. Böylece havacılık faaliyetlerinde kullanmak bahanesiyle adaları talep edebilmiş.

Havacılık tarihinin en büyük gizemlerinden biri olan, 1937’deki olayda Amelia Earhart de Howland Adası’na giderken ortadan kaybolmuş❗️

(Visited 405 times, 1 visits today)
Close
error: © Copyright Boarding Info