Yeni Air Force One Uçakları Nasıl Görünecek?

Önümüzdeki yıllarda ABD Başkanlarına hizmet verecek olan iki yeni Air Force One için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bu uçakların nasıl bir görünüme sahip olacağı kısa süre önce ilk kez ortaya çıktı.

Yeni uçakların dış görünüşü için, eski Başkan Donald Trump tarafından önerilen, daha koyu kırmızı, beyaz ve maviyi renklerin yerine, klasik tasarımın modernize edilmiş bir versiyonu belirlendi.

Mevcut Boeing uçakları, Roosevelt’ten bu yana ABD başkanlarını taşıyor. Şu anda Air Force One olarak hizmet veren iki Boeing 747-200 bulunuyor. Bu uçaklar, üzerinde yapılan modifikasyonlardan ötürü, VC-25A olarak anılıyor. ABD Başkanı hangi uçaktaysa, Air Force One çağrı kodunu o uçak alıyor.


İlgili Haber | ABD Başkanlarının Uçağı Air Force One Tarihi


1987’de teslim edilen mevcut Air Force One uçakları, şu anda 35 yaşın üzerinde. Ayrıca, bu uçaklar bazı güncel teknolojik özelliklere sahip olmamaları, artan bakım maliyetleri ve parça sıkıntısı gibi potansiyel sorunlarla karşı karşıya.

2018’de Başkan Donald Trump, iki yeni Air Force One siparişi için multi milyar dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Trump, VC-25B olarak anılacak iki yeni Boeing 747-8 sipariş etti. Trump, uçakların 2021’e kadar hazır olmasını istedi. Ancak başta pandemi olmak üzere, çok sayıda farklı gerekçe ile uçağın üretim süreci gecikmeye uğradı.

Boeing 747 üretimi, geçtiğimiz aylarda tamamen sona erdi. Son teslimatın yapılmasının ardından, 747 programı tarihin tozlu sayfalarına karıştı. Bu uçakların standart Boeing 747’lerden çok daha pahalı olmasının nedeni, üzerinde yıllar boyunca çalışılan sistem ve teknolojilerin uçağa kurulumu için milyarlarca Dolar harcanıyor olması.

Bu modifikasyonlar arasında, özel iletişim sistemi, medikal tesis, özel bir başkanlık odası, uçağın kendisine ait savunma sistemi ve otonom yer operasyonları gibi çok farklı özellikler yer alıyor.

Şaşırtıcı olmayacağı üzere, sipariş edilen iki yeni başkanlık uçağının teslimat takvimi de ciddi şekilde ertelendi. Başlangıçta 2024’te Beyaz Saray’a teslim edilmesi gereken bu uçaklar için yeni takvim belirlendi. Buna göre uçakların ilki 2027; ikincisi ise 2028’de teslim edilecek.

ABD Başkanı Joe Biden, mevcut Air Force One’ın görünümüne çok benzeyen ve aynı zamanda onu 21. yüzyıl için modernize edecek bir tasarıma sahip yeni Air Force One’ın nasıl bir görünüme sahip olacağını ilk kez açıkladı. Yeni ile eski uçakların görünüşü arasında üç temel fark öne çıkıyor:

  • VC-25B’lerdeki açık mavi, VC-25A’daki yumurta kabuğu mavisinden biraz daha modern bir ton olacak.
  • VC-25B’nin motorlarının kaportasında, VC-25A’lardaki yumurta kabuğu mavisi yerine, kokpit bölgesinde de kullanılan daha modern mavi renk kullanılacak.
  • VC-25B’lerde cilalı metal kısım olmayacak. Çünkü modern uçak kaplamaları buna izin vermiyor

Uçağın dış görünüşüne dair tasarım kararının verilmesinin ardından, Boeing’in mühendislik, sertifikasyon hazırlığı ve tedarikçi seçimi için çalışmalara başladığı duyuruldu.

Karşılaştırma yapmak isteyenler için, şu an kullanıma devam eden Air Force One uçağının dış görünümü şu şekilde:

Air Force One Boeing 747-200

Uçağın genel şeması, 60 yıl önceki Başkan John F. Kennedy’nin Beyaz Saray’da onayladığı tasarıma sadık kaldı. Eskisiyle aynı ikonik görünüme sahip ancak çok daha modern bir tasarım ortaya çıkarıldı.

2019’da Donald Trump, yeni Air Force One uçaklarının dış görünüşü için iddialı ve vatansever renklerden oluştuğunu iddia ettiği bir öneride bulunmuştu.

Trump’ın önerisi, politik olmayan nedenlerle reddedildi. Trump’ın seçtiği versiyonda yer alan, uçağın ortasındaki koyu kırmızı şerit ve gövdenin altında bulunan koyu mavi şerit de kabul görmedi. Trump’ın tercih ettiği renk şemasının, ek mühendislik çalışması gerektireceği, uçağın imalat süresini ve maliyetini artırması gibi sebeplerle geçen yıl reddedildiği doğrulandı. Hava Kuvvetleri, koyu mavi boyanın uçaktaki gelişmiş elektronik bileşenleri aşırı ısıtmakla tehdit ettiğini ve Federal Havacılık İdaresi FAA’den ek yeterlilik testi gerektireceğini açıkladı.


İlgili Haber | Trump AF1’den Neden Nefret Ediyor?

adbanner