Yerdeki Uçağa Yıldırım Çarparsa Ne Olur?

6 Ağustos 2022 Cumartesi günü, Hindistan’ın Nagpur Havalimanı’nda, IndiGo Hava Yolları’na ait ATR-72 uçağına yıldırım düşmesi sonucu, o esnada uçağın bakım işlemleri ile ilgilenen iki teknisyen yaralandı. Havayolundan yapılan açıklamaya göre, iki personel hemen hastaneye kaldırıldı ve şu anda durumları stabil.

Olayın yaşandığı gün, havaalanı ve çevresinde şiddetli yağmurlar raporlandı. Ahemdabad (AMD)-Nagpur (NAG) uçuşunu tamamlayan ATR-72’nin uçuş sonrası kontrolleri yapılırken meydana gelen olay enasında, iki teknsiyen, kaptan pilotla iletişim kurmak için telsiz kullanıyordu.

Ayrıntılar şu anda belirsiz olsa da, teknisyenler, yıldırım çarptığında uçakla temas halinde oldukları için, onların da aşırı şok aldığı düşünülüyor. Teknisyenlerin şu anda müşahede altında tutulduğu hastanede görev yapan doktorlar, bir teknisyenin yıldırım etkisiyle bilincini kaybettiğini, ikincisinin ise sağ elinde güçsüzlük hissettiğini söyledi. Her ikisinin de sağlık durumunun şu anda stabil olduğu söyleniyor.

Yerde ve Gökyüzünde Yıldırımlarla Mücadele

Uçakların seyir esnasında yıldırım çarpması olaylarına nasıl tepki verdiğini daha önce detaylı olarak anlatmıştık.

Ancak uçak yerdeyken yaşanan yıldırım çarpması vakaları da kendi tehlike ve zorluklarını beraberinde getiriyor. Modern uçaklar, aşırı hava koşullarında operasyonlarını sürdürebilmeleri için inşa edilmiş durumda. Yıldırıma karşı korunmak için, uçağın metal gövdesi, elektriği gövdesi boyunca ileterek uçağın iç bölümünü korur. Enerji genellikle kuyruk veya kanatların ucundaki static dischargerler aracılığıyla uçağı terk eder.

Ancak, Hindistan’da olduğu gibi, yerdeki bir uçağa yıldırım düşmesi, uçakla temas halinde olanların ciddi ve potansiyel olarak ölümcül bir şok riski altında olduğu anlamına geliyor.

Yıldırım çarpmasının etkisi oldukça güçlü görünüyor. Çünkü VT-IRA tescilli ATR-72, olayın yaşandığı günden bu yana yerde bekliyor ve uçağın yedi uçuşu şimdiden iptal edildi.

Yerde yıldırım isabet eden uçak, o günden bu yana yerde. Uçağın tüm tarifeli uçuşları, bir süreliğine iptal edildi.
(Fotoğraf: Getty Images)

Dünyanın dört bir yanındaki havaalanları da yıldırım çarpmaları ve etkilerine karşı hazırlıklı. Havaalanları ve havayolları için, fırtınalı havalarda veya yüksek yıldırım riski olduğu durumlarda görev yapan yer personelini, uygun güvenlik donanımıyla donatmak oldukça önemlidir. Zira fırtına tehdidi, havaalanlarının personelini korumak için operasyonlarını geçici olarak durdurmasına bile neden olabilir.

2020’de bir Vietnam Havayolları çalışanı, üzerinde çalıştığı bir uçağın kanadına yıldırım isabet etmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

adbanner