Yolcu Olmayanlar da Free Shop Mağazalarına Girecek!

Bizi uğurlamaya gelenlerle; uçağın kapısında vedalaştığımız eski güzel günler geri mi geliyor?

20. yüzyılda hava yolu seyahatleri çok daha romantikti. Sevdikleriniz veya aileniz sizi havalimanına uğurlamaya geldiyse; uçağa binene kadar onlarla birlikte vakit geçirebiliyordunuz. Şimdi ise durum farklı; alelacele terminalin giriş kapısında onlarla vedalaşıyor ve uçuş saatimize kadar ortalama 1-2 saatlik süreyi yalnız başımıza geçiriyoruz. Ancak son dönemde unutulan ve çok sevilen seyahatlerde veda alışkanlığı konusunda bir geri dönüş süreci yaşanıyor.

Hafta içinde, ABD’nin Florida Eyaleti’nde bulunan Tampa Havaalanı yetkilileri; seyahat etmeyecek kişilerin de belirli kriterler doğrultusunda, güvenlikten geçmesine izin verileceğini açıkladı. Ülkenin en büyük üçüncü havaalanında böyle bir kararın alınması, 11 Eylül felaketinden sonra rutin hale gelen uygulamanın dünya genelinde yeniden kaldırılabileceği hakkında bir umut oluşturdu.

Ancak bu kararın altında yatan öncelikli motivasyonun, sevdiklerinizi uğurlamakla ilgili olmadığını; kararın asıl nedeninin terminallerin içindeki mağaza ve restoranlara daha fazla insanın erişim sağlamasına odaklanıldığını belirtmekte fayda var.

Uçak bileti almadan terminallere daha kolay erişebileceğiniz ABD havaalanları hakkında bilmeniz gerekenler şöyle:

TAMPA HAVALİMANI

Alınan kararla her cumartesi günü saat 08:00-20:00 arasında, 100 kişi güvenlik kontrol noktasının ötesine geçerek havaalanını ziyaret edip yolcularını uğurlayabilecek. Restoranlardaki lezzetleri deneyimleyip, free shop mağazalarından alışveriş yapabilecekler. Bunun için en az 24 saat öncesinden online olarak başvuru yapmanız gerekiyor.
Başvurunuz onaylandığı takdirde, ziyaretçiler belirlenen saat aralığında, geçerli bir kimlik ve fotoğrafları ile havalimanı güvenliğini aşıp; havaalanındaki tüm olanaklardan faydalanabilecek.

PITTSBURGH HAVALİMANI

2017 yılında, Pittsburgh, yolcu olmayan kişilerin havaalanı güvenliğinden geçmesine izin veren ABD’deki ilk havaalanı oldu. Program başlatıldıktan dokuz ay sonra yapılan bir habere göre, uygulamanın başlamasının ardından her hafta yüzlerce kişi havaalanına geldi. Güvenlikten geçmek için ziyaretçilerin havalimanının içindeki özel bir stantta kayıt yaptırmaları ve standart TSA güvenliğinden geçmeleri gerekiyor. Ziyaretçilere yalnızca pazartesiden cumaya kadar 09:00 – 17:00 saatleri arasında izin veriliyor.

SEATTLE TACOMA HAVALİMANI

Kasım 2018’de, Seattle Tacoma Havaalanı, uçak yolcusu olmayan ziyaretçilerin online başvuru sonrasında güvenlikten geçmelerini sağlayan bir aylık bir test programı başlattı. Bu süre zarfında programdan 1.165 kişi yararlandı.
Havalimanının, programı yeniden ve tam anlamıyla başlatmak için şimdilik herhangi bir planı yok. Ancak insanların kısa süre içinde gösterdikleri ilgi karşısında, bu yıl içinde daha kalıcı bir şekilde uygulamanın hayata geçirilmesi düşünülüyor.

adbanner