Pilotlar Havada Nasıl Zaman Kazanıyor?

Özellikle planlanan saatte kalkış gerçekleştirememiş bir uçaktaysanız; pilotunuz uçuşla ilgili bilgileri verdiği anonsun sonuna; “havada biraz zaman kazanarak, yaşanan gecikmeyi azaltacakları” bilgisini de ekler.

Bu, çok seyahat edenler için tanıdık bir senaryo.

Peki pilotlar havada gerçekten zaman kazanabilir mi?

Kısa cevap: Evet

Uzun cevap: Birkaç faktöre bağlı olarak evet.

Pek çoğunuz, pilotun havada daha fazla gaza basarak farkı kapatacağını düşünüyorsunuz. Ancak gerçekte durum öyle değil!

Uçaklar, gökyüzünde en ekonomik hız aralıklarında seyrediyor. Bu aralığın üzerine çıkmak, uçağın üzerindeki sürtünmeyi artırır. Oluşan geri sürükleme kuvvetini yenebilmek için motorların daha fazla güç üretmesi gerekir. Bu durum, havayolunun en büyük gider kalemi olan yakıt miktarını yukarı çeker. Yani uçak daha çok yakar.

Bazen, o uçuşta çok fazla bağlantılı uçuşu olan yolcu varsa; onların uçaklarını kaçırmaları havayolu için daha fazla maliyete sebep olacaksa, ekstra yakıt masrafına değebilir❗️

Ancak, durum o kadar da basit değil. Zira bu sadece şirket için değil, çevre için de önemli bir konu. Daha çok yakıt tüketimi, daha fazla zararlı gaz emisyonu ve daha fazla çevre kirliliği demek!

Peki pilotlar ne yapıyor derseniz, rüzgar hızı ve yönü gibi insanlar tarafından kontrol edilemeyen dış etkenler üzerinden, uçuş saatinde fark yaratmaya çalışıyorlar.

Rüzgarların durumuna bakarak, hızlarını doğal yollarla artırabilecekleri hava şartlarının olduğu irtifalarda uçuyorlar. Yani rüzgarı arkalarına almak için çabalıyorlar.

Hız dışında, pilotun kontrolündeki diğer faktör uçuş rotası. Her ne kadar uçuş öncesinde, rota en verimli şekilde planlanmış olsa da; pilotlar rotadaki ve varış havalimanındaki yoğunluğa bağlı olarak, kule ile temasa geçerek, hava trafik kontrolörlerinden kısa yollar ve doğrudan yönlendirmeler talep edebiliyor.

Böylece yolu biraz daha kısaltarak yerde kaybedilen zamanın bir kısmını havada telafi etmek mümkün olabiliyor.


Bir Bakışta | Boarding Info’da Pilotlar ile İlgili Diğer Haberler

adbanner