Yolcular Uçuşta Kokpite Girebilir mi?

Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), United Havayolları’nın bir uçuşu sırasında, yolculardan birinin, şirket politikası ve FAA düzenlemelerini ihlal ederek seyir irtifasında kokpite girdiğinin tespit edilmesi üzerine soruşturma başlattı.

10 Nisan 2024 Çarşamba günü, United Havayolları’na ait bir Boeing 757 uçağı, Major League Baseball (MLB) takımlarından Colorado Rockies için, Denver (DEN) ile Toronto (YYZ) arasında bir charter uçuşu düzenliyordu.

Uçuş sırasında yolculardan biri, uçağın seyir irtifasında olduğu bir anda kaptan pilotun koltuğuna oturup video çekti. Bu esnada yardımcı pilot, kendi koltuğunda oturuyordu. Kaptan pilot koltuğunda oturan kişinin çektiği videoda, uçağın motor sesi duyulabiliyor ve 35.000 feet irtifada olduğu bilgisini veren gösterge de dahil olmak üzere uçuş enstrümanları görülebiliyordu. Ayrıca kokpit kapısının açık olduğu ve farklı kişilerin de kokpite girip çıktığı anlaşılıyordu.

Video, sosyal medyada paylaşıldıktan kısa süre sonra kaldırıldı.

Videoyu çeken kişinin, takımın başarılı koçu Hensley Meulens olduğu ortaya çıktı. Meulens, videoyu Instagram hesabından şu notlarla paylaştı: “Denver’dan Toronto’ya yaptığımız uçuşta, kokpitte biraz eğlendim. Bana bu harika deneyimi yaşatan United kaptanı ve yardımcı pilotuna teşekkür ederim.”

Bunun üzerine United Havayolları sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, konuyla ilgili olarak harekete geçildiği bilgisi paylaşıldı:

“Otomatik pilot devredeyken, kokpitte seyir irtifasında yetkisiz bir kişiyi gösteren videoda gördüklerimizden derin bir rahatsızlık duyuyoruz. Uçuş emniyeti ve operasyonel politikalarımızın açık bir ihlali olarak, yaşanan olayı FAA’ya raporladık ve yürütülen soruşturma süresince, söz konusu uçuşta görev yapan pilotları uçuştan çektik.”

FAA’nın Gözü United’ın Üzerinde

United Havayolları, son haftalarda arka arkaya bir dizi emniyet olayı yaşadığı için, FAA tarafından havayolu üzerindeki denetimler artırıldı. Bu gelişmeler, United’ın büyümesini sınırlıyor. Havayolunda olup biten her şey, adeta mikroskopla incelendiği için, United’ın acilen uçuş emniyetine odaklanması gerekiyor.

Bu bir charter uçuşu olsa bile yetkisiz kişilerin uçuş sırasında kokpite erişmesi hem United’ın operasyonel kurallarının hem de FAA düzenlemelerinin ihlali anlamına geliyor. Resmi kurallar, charter uçuşlarının da düzenli tarifeli uçuşlarla aynı şekilde değerlendirilmesini gerektiriyor.

Bu gibi durumlarda bazen işler ters gidebiliyor. Birkaç hafta önce, LATAM Havayolları’na ait Boeing 787 uçağı Güney Pasifik üzerinde uçarken, kabin görevlisi yanlışlıkla pilot koltuğunun pozisyonunu ayarlayan mekanizmanın düğmesine basarak, pilotun gaz kollarını çekmesine ve uçağın aniden burun aşağı dalışa geçmesine neden olmuştu. Aeroflot 593 sefer sayılı uçuşunda, pilotun çocuğun kokpite girmesine izin verdikten sonra uçağın düştüğü olay, havacılık tarihinin en dramatik olaylarından biri olarak varlığını sürdürüyor.

Hensley Meulens’in çektiği videoda görülebileceği üzere, yardımcı pilot video boyunca yerinde oturuyor ve antrenöre herhangi bir uyarı yapılmıyor. Dolayısıyla pilotlar neler olup bittiğinin farkında ve buradaki en büyük sorun pilotların kuralları net bir şekilde ihlal ediyor olmaları gibi görünüyor.

Antrenörün kuralları ihlal ettiği bu anları videoya çekerek, sosyal medyada paylaştığı düşünüldüğünde durum daha da vahim bir hale geliyor. United pilotlarının profesyonellik anlayışına olan güveni sarsıyor.

adbanner