Yolcunun Pasaport Fotoğrafını Paylaşan Havayolu

Hazırladığı bir videoda, Qatar Airways ile yaptığı uçuştaki olumsuz deneyimlerini aktaran YouTube yayıncısı Josh Cahill, havayolu tarafından birkaç ay önce kara listeye alınmıştı. Cahill, şimdi de başka bir havayolu şirketi ile sorun yaşıyor.

Bu kez tatsız olay, farklı havayolları ile gerçekleştirdiği uçuş deneyimleriyle videolar hazırlayan ve 680 binin üzerinde abonesi bulunan YouTuber Josh Cahill ve 2017’de kurulan Doğu Timor merkezli, filosunda iki uçak bulunan bir havayolu şirketi olan Aero Dili arasında yaşandı.

37 yaşındaki Alman içerik üreticisi Josh Cahill, Eylül 2023’te, Aero Dili ile Bali’den Doğu Timor’a uçtu ve deneyimlerini YouTube kanalında yayınladı. Check-in sırasında sorunlar yaşadığı için uçuşu bir “felaket” olarak nitelendirdi ve ardından uçuş sırasında yediği yemekler nedeniyle “korkunç bir gıda zehirlenmesi” yaşadığını iddia etti.

Yaklaşık yarım saatlik YouTube videosunda, Aero Dili’nin Bali’deki ülke müdürünün kendisine yardımcı olmadığını; hatta uçağa binmemesi için her şeyi yaptığını anlatan Cahill, istasyon müdürüyle tartıştığını ve ülke müdürünün bu sırada kendisiyle konuşmaktan kaçınmak için tuvalette saklandığını anlattı. En sonunda kendisine bir biniş kartı verildiğini ve uçağa kabul edildiğini aktardı.

Kısa süre önce Aero Dili’nin Bali’deki ülke müdürü Acacia Mota, Facebook’ta Cahill hakkında bazı çılgın iddialar içeren bir paylaşım yaptı. Cahill’in, havayolu ile ilgili olumlu yorumlar yapmak için, uçuştan önce kendileriyle  iletişime geçerek ücretsiz uçuş, ücretsiz konaklama, yemek desteği ve 50.000 Dolar nakit para istediğini söyledi.

Mota, bu iddialarını kanıtlamak üzere, aralarında geçen bir konuşmanın ekran görüntüsünü paylaşmak yerine Cahill’in pasaportunun fotoğrafını paylaştı.

İddiaları kesin bir dille reddeden Cahill, pasaportunun fotoğrafını Mota’nın nasıl elde ettiğinden emin değil. Ancak, uçuştan önce sorun yaşadığı check-in sırasında veya ülkeye girişi sırasındaki kontrollerde çekilmiş olabileceğini tahmin ediyor.

Cahill, pasaportunun fotoğrafının internette yayınlanmasıyla ilgili olarak havayolu şirketine ulaştı. Ancak hiçbir yanıt alamadı. Bunun üzerine Cahill, Doğu Timor’daki kolluk kuvvetlerine başvurdu. Kendisine, ülkede herhangi bir kişisel veri koruma kanununun bulunmadığı; dolayısıyla havayolunun yaptığının yasa dışı olmadığı bilgisi verildi. Yani havayolunun hakları arasında, yolcularının pasaportlarının fotoğrafını paylaşmak da vardı!

Havayollarının uyması gereken katı veri koruma kuralları, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından belirlenmiş durumda. Ancak Aero Dili, şu anda IATA üyesi bir havayolu değil.

Cahill, bir havayolunun, herhangi bir yolcunun pasaport ve kredi kartı bilgilerini, online platformlar üzerinden paylaşmasının suç olduğunu iddia ediyor. Konuyla ilgili yasal haklarını kullanacağını söylüyor. Aero Dili, kısa süre içinde Singapur uçuşlarına başlamayı planlıyor. Bu nedenle Cahill, havayolunun temel veri koruma standartlarını göz ardı etmesi nedeniyle, izleyicileri ve takipçilerinden, Singapur Ulaştırma Bakanı’na ulaşmalarını ve bu uçuşların başlamasının engellenmesi konusunda adım atmasını talep etmelerini istiyor.

adbanner